کد خبر: ۳۲۱۲۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۶ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 July 25

ریزش سهام اینتل؛ AMD سبقت گرفت

روز گذشته اینتل به طور رسمی اعلام کرد در دست یابی به فناوری ساخت 7 نانومتری برای تولید انبوه محصولات خود به مشکل بر خورده است و تا یک سال دیگر نمی‌تواند پردازنده 7 نانومتری عرضه کند. اعلام این خبر نه تنها باعث کاهش چشمگیر ارزش سهام اینتل شد، بلکه حالا ارزش سهام AMD بیشتر از اینتل است.
به گزارش آی تابناک : تا اینجای کار 2020 یک سال خوب برای AMD بوده است اما به نظر نمی‌رسد به همین اندازه برای اینتل خوب باشد. برای اولین بار از سال 2006 میلادی شاهد عبور ارزش سهام AMD از اینتل هستیم و شکاف میان آنها هر ساعت در حال افزایش است. کاهش ارزش سهام اینتل و افزایش ارزش سهام AMD در پی اعلام تأخیر اینتل در عرضه پردازنده‌های 7 نانومتری اینتل به مدت دست کم شش ماه، اتفاق افتاده است.

با وجود اینکه اینتل در کنفرانس مالی اخیر خود خبر از افزایش 20 درصدی درآمد این کمپانی داد، اما در عین حال اذعان کرد شیوع ویروس کرونا باعث شده تولید پردازنده‌های 7 نانومتری تا 12 ماه از برنامه‌ها عقب باشد که دست کم به تأخیر 6 ماهه در عرضه آنها منجر خواهد شد.

در آن سو AMD از ژوئیه سال 2019 پردازنده 7 نانومتری عرضه کرده است و حالا می دانیم به این زودی‌ها هیچ رقیبی نخواهد داشت. با اعلام خبر طولانی‌تر شدن استفاده از فناوری ساخت 14 نانومتری و تأخیر در عرضه پردازنده‌های 7 نانومتری، ارزش سهام اینتل نزولی شده اما ارزش سهام AMD تقریباً به همان اندازه صعودی شد.

5454.jpg

در نهایت تحولات به گونه‌ای پیش رفت که ارزش سهام AMD برای اولین بار از سال 2006 میلادی، بیشتر از اینتل شد. صبح امروز شنبه هر سهم AMD با رشد 16 درصدی به 69.40 دلار رسید و هر سهم اینتل با 16.24 درصد کاهش ارزش، به 50.59 دلار رسیده است.

علی رغم اینکه حالا ارزش هر سهم AMD نزدیک به 20 دلار (نزدیک به 40 درصد) بیشتر از ارزش هر سهم اینتل است، اما ارزش کلی سهام اینتل بسیار بیشتر از رقیب است. ارزش مجموع سهام AMD در بازار بورس زیر 70 میلیارد دلار است اما ارزش سهام اینتل به 255 میلیارد دلار می‌رسد. البته در یک مقطع کوتاه ارزش مجموع سهام انویدیا از اینتل سبقت گرفته بود اما حالا دوباره این کمپانی با ارزش‌تر از انویدیا و البته AMD است.

با تغییر به وجود آمده در برنامه‌های اینتل، حالا دیگر عرضه پردازنده‌های نسل دوازدهمی Alder Lake-S با فناوری ساخت 7 نانومتری پیش از فصل دوم سال 2021 متصور نیست. البته اینتل در این فاصله نسل یازدهم یا همان Rocket Lake را عرضه می‌کند اما این نسل نیز 14 نانومتری است.

با اینکه پردازنده‌های نسل یازدهمی Rocket Lake-S هم همانند نسل دهم 14 نانومتری هستند، اما اینتل از هسته‌های پردازشی 10 نانومتری پُرت شده به فناوری ساخت قدیمی‌تر 14 نانومتری استفاده می‌کند که برای اولین بار از زمان نسل ششم، با افزایش کارایی IPC همراه خواهد بود. این هسته‌های جدید Cypress Cove نام دارند و نسخه 14 نانومتری هسته‌های 10 نانومتری Willow Cove محسوب می‌شود.

gzpKJdPGhdcrLIXx.jpg

به این ترتیب دست کم تا نیمه دوم سال 2021 میلادی خبری از پردازنده‌های رده مصرف کننده 7 نانومتری اینتل نخواهد بود. البته باید امیدوار بود دوباره اینتل عرضه پردازنده‌های 7 نانومتری را به تعویق نیندازد.

می دانیم اینتل پردازنده‌های گرافیکی مجزا جدید Xe را هم در دستور کار دارد اما ممکن است تولید آنها به یک سازنده ثالث برون سپاری شود و برخلاف پردازنده‌های دسکتاپ، شاهد تأخیر در عرضه آنها نباشیم.
منبع : شهر سخت افزار

ارسال نظر
Array
جدیدترین اخبار