کد خبر: ۳۲۰۴۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ - ۲۳ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 13

آیا بازار کامپیوتر جهان از پس کرونا برآمده است؟ نشانه‌هایی از امید

پس از انتشار چندین آمار و نمودار نا امید کننده در ماه‌های اخیر، این بار نوبت به یک خبر خوب در زمینه دنیای دیجیتال و سخت افزار رسیده است؛ آمارهای جدید فاصله گرفتن از گزارش‌های منفی سه ماهه نخست سال 2020 را به همراه دارند.
به گزارش آی تابناک : پس از انتشار چندین آمار و نمودار نا امید کننده در ماه‌های اخیر، این بار نوبت به یک خبر خوب در زمینه دنیای دیجیتال و سخت افزار رسیده است؛ آمارهای جدید فاصله گرفتن از گزارش‌های منفی سه ماهه نخست سال 2020 را به همراه دارند. آیا کرونا و ویروس‌های دیگر چینی می‌توانند بار دیگر آمارها را منفی کرده و به مشکلات دنیا اضافه کنند؟

ویروس کرونا با شیوع گسترده خود در سراسر جهان، منجر به از بین رفتن هزاران فرصت شغلی شده و اقتصاد بسیاری از نقاط جهان را به ورطه نابودی کشانده است. در سه ماهه نخست سال 2020، فروش انواع کامپیوترهای شخصی در سراسر جهان با رشد منفی روبرو بوده و این مقدار به -12.3 درصد رسید. سقوط بازار سخت افزار و انواع کامپیوتر در سه ماهه نخست سال 2020 به دلایل گوناگونی صورت گرفت که ریشه اکثر آنها به شیوع ویروس کرونا باز می‌گردد.

xq-1.png

کاهش چشمگیر حمل و نقل و فروش انواع کامپیوترهای شخصی در سه ماهه نخست سال 2020 برابر با -12.3 درصد بود که این رقم از سال 2013 تا کنون بی سابقه بوده است. با این وجود آمارهای جدید موسسه Gartner حاکی از آن است که در سه ماهه دوم، شاهد رشد 2.8 درصدی فروش و حمل و نقل انواع کامپیوتر در سراسر جهان بوده‌ایم. در سه ماهه دوم سال 2020، تعداد 64.8 میلیون انواع کامپیوتر، شامل لپ تاپ، کامپیوترهای آماده دسکتاپ و لپ تاپ‌های 2 در 1 یا هیبریدی، در سراسر جهان به فروش رسیده است.

xq-2.png

بخش اعظم کامپیوترهای فروخته شده مربوط به بازار اروپا، خاورمیانه و آفریقا بوده است. از آنجایی که بسیاری از شرکت‌ها کارمندان خود را به منازل فرستاده و آنها وظایف خود را در خانه انجام می‌دهند، شاهد افزایش فروش کامپیوترهای شخصی در سه ماهه دوم سال 2020 هستیم. در بخش کامپیوترهای آماده، دو برند HP و Lenovo با در اختیار گرفتن 49.9 درصد از تمامی این بازار، رتبه‌های نخست را به خود اختصاص داده‌اند. این دو شرکت در مدت زمان مشابه در سال 2019، موفق به کسب 46.6 درصد از بازار کامپیوترهای شخصی شده بودند.

کمپانی HP به عنوان بزرگ‌ترین فروشنده کامپیوترهای شخصی و آماده در آمریکا شناخته می‌شود. از سوی دیگر، گزارش‌های میدانی نیز از رکود سنگین در بازار کامپیوتر و سخت افزار ایران حکایت دارند. افزایش چشمگیر نرخ ارزهای خارجی و بی ثباتی در بازار ایران، صنعت سخت افزار و کامپیوتر را در کشور ما به بدترین وضعیت ممکن خود در تاریخ رسانده است. بسیاری از واحدهای صنفی در یک سال گذشته ناچار به تعطیلی شده و بسیاری از شرکت‌ها نیز اقدام به تعدیل نیرو، به شکلی گسترده کرده‌اند.





منبع : شهر سخت افزار

ارسال نظر
Array
جدیدترین اخبار