کد خبر: ۵۹۷۶
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۲ - ۱۸ آذر ۱۳۹۵ - 2016 December 08
دانشمندان با استفاده از یک سیستم کامپیوتری تصاویر بیش از سه میلیون ماهواره را بررسی کردند و نقشه ای با کیفیت بالا از آب های سطحی زمین فراهم کردند.

دقیق ترین نقشه ی آب های سطحی دنیا با فناوری گوگل خلق شد

به گزارش آی تابناک: این نقشه جدید وضوح ٣٠ در٣٠ متر دارد و جزئیات خارق العاده ای از آب های سطحی (به استثنای اقیانوس ها) را در اختیار می گذارد. این نقشه تغییرات در رودخانه ها، دریاچه ها و مرداب ها را طی ٣٠ سال اخیر نشان می دهد.

اکنون دانشمندان با استفاده از آن می توانند تغییرات آب های سطحی و تاثیر فعالیت های انسانی بر آن را بررسی کنند.

محققان برای خلق این نقشه بیش از ٣٠٦٦١٠٢ عکس را به طور ماهانه در بازه ١٩٨٤ تا٢٠١٥ میلادی تحلیل کردند، به عبارت دیگر آنان ١/٨ تترابایت اطلاعات را پردازش کردند. آنها با استفاده از بستر Google Earth Engine این اطلاعات را بررسی کردند. این سیستم می تواند هر پیکسل را به طور دقیق بررسی کند.

همچنین این نقشه نشان داد آبهای سطحی به مساحت ٩٠ هزار کیلومتر مربع از ١٩٨٤ میلادی تاکنون ناپدید شده است. حدود٧٠ درصد آبهای ناپدید شده به منطقه خاورمیانه و کشورهای قزاقستان، ازبکستان، ایران، عراق و افغانستان تعلق دارد. این درحالی است که آبهای سطحی جدیدی در مناطق دیگری شکل گرفتند که حجم آنها دوبرابر حجم آب های از دست رفته و حدود١٨٤ هزار کیلومتر مربع است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار