کد خبر: ۳۱۸۲۶
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۳ - ۱۲ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 02
یکی از سؤالاتی که ذهن بسیاری از کاربران را به خود درگیر کرده این است که فضا چه بویی می‌دهد. محققان ناسا در طول یک دهه گذشته مشغول توسعه رایحه‌ای با «بوی فضا» بوده‌اند تا فضانوردان پیش از ترک زمین با بوییدن آن با رایحه کیهان آشنا شوند.
به گزارش آی تابناک : یکی از سؤالاتی که ذهن بسیاری از کاربران را به خود درگیر کرده این است که فضا چه بویی می‌دهد. محققان ناسا در طول یک دهه گذشته مشغول توسعه رایحه‌ای با «بوی فضا» بوده‌اند تا فضانوردان پیش از ترک زمین با بوییدن آن با رایحه کیهان آشنا شوند. حال شرکتی به نام Eau de Space این رایحه را از ناسا تهیه کرده و آن را در قالب شیشه عطر می‌فروشد.

در ویدیویی که توسط شرکت Eau de Space منتشر شده، «دومینیک آنتونلی»، فضانورد بازنشسته ناسا رایحه فضا را «قوی و منحصر به فرد» و متفاوت از تمام رایحه‌هایی که او روی زمین بوییده، توصیف می‌کند. به گفته شرکت Eau de Space فضانوردان دیگر گفته‌اند که فضا بوی «استیک خشک شده، تمشک و عرق نیشکر» می‌دهد آن را اسموکی و تلخ توصیف کرده اند.

«والری کرزون»، فضانورد اهل کشور روسیه می‌گوید رایحه فضا مثل بویی است که پس از شلیک تیر از اسلحه خارج می‌شود. به گفته او رایحه فضا تلخ است و بوی دود و سوختگی می‌دهد. «پگی ویتسون»، فضانورد ناسا نیز رایحه فضا را «بسیار خاص، تلخ و ناملایم» توصیف کرده است.

آنطور که در گزارش نوشته شده، ناسا در طول یک دهه گذشته در حال توسعه رایحه فضا بوده اما به خاطر بروکراسی و مسائل اداری، اطلاعات چندانی از آن به بیرون درز نکرده است. شرکت Eau de Space می‌گوید به لطف «عزم راسخ، پافشاری، مقدار بسیار زیادی شانس» و همچنین استناد به قانون آزادی اطلاعات، توانسته فرمول این عطر منحصر به فرد را به دست بیاورد. به گفته این شرکت حالا مردم برای اولین بار شانس بوییدن رایحه فضا را پیدا کرده‌اند.

شرکت یاد شده عطر Eau de Space را با قیمت ۲۹ دلار و تنها از طریق سایت Kickstarter به فروش رسانده و می‌گوید برنامه‌ای برای تولید انبوه آن ندارد.
منبع : دیجیاتو


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار