کد خبر: ۳۱۷۱۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۲ - ۰۸ تير ۱۳۹۹ - 2020 June 28
نسل دوازدهم از پردازنده‌های شرکت اینتل، با نام Alder Lake-S شناخته می‌شوند. حتی برخی از داده‌های موجود در زمینه این خانواده، توسط اینتل و اسلایدهای آن تأیید شده است. یک سری بسیار متفاوت از پردازنده‌های کلاس میانی دسکتاپ که از حافظه‌های DDR5 پشتیبانی کرده و آرایش هسته‌های آنها تا کنون سابقه نداشته است!
به گزارش آی تابناک : نسل دوازدهم از پردازنده‌های شرکت اینتل، با نام Alder Lake-S شناخته می‌شوند. حتی برخی از داده‌های موجود در زمینه این خانواده، توسط اینتل و اسلایدهای آن تأیید شده است. یک سری بسیار متفاوت از پردازنده‌های کلاس میانی دسکتاپ که از حافظه‌های DDR5 پشتیبانی کرده و آرایش هسته‌های آنها تا کنون سابقه نداشته است!

بسیاری از داده‌های فوق، از سوی اینتل تأیید شده هستند. پردازنده‌های نسل یازدهم موسوم به Rocket Lake، آخرین معماری 14 نانومتری این شرکت هستند؛ با این وجود هسته‌های مورد استفاده در آنها، یک مدل متفاوت خواهد بود. پس از آن اینتل پردازنده‌های نسل دوازدهم، موسوم به Alder Lake-S را برای کلاس دسکتاپ میانی (MSDT) معرفی خواهد کرد. این خانواده از لیتوگرافی 10 نانومتری بهره برده و از حافظه‌های رم DDR5 پشتیبانی می‌کنند.

Intel-Alder-Lake-1.png

در آن زمان، این کمپانی به همراه پردازنده‌های 10 نانومتری خود یک سوکت جدید با نام LGA 1700 را جایگزین LGA 1200 خواهد کرد. بر خلاف پردازنده‌های نسل یازدهم Rocket Lake که هسته‌هایی بین Sunny Cove و Willow Cove را یدک می‌کشند، پردازنده‌های Alder Lake یک گونه معماری جدید را ارائه می‌دهند. این معماری که می‌توان آن را نوعی BIG little دانست، از ترکیب هسته‌های متفاوت به وجود می‌آید.

یک پردازنده نسل دوازدهمی، دارای دو گونه هسته متفاوت است. نخست هسته‌های Golden Cove و دوم هسته‌های Gracemont که همگی بر روی یک تراشه قرار دارند. در عین حال، این پردازنده یک موتور گرافیکی پیشرفته Xe را نیز به همراه خواهد داشت. در حالی که پردازنده‌های Rocket Lake بر روی سوکت موجود LGA 1200 جای می‌گیرند، طراحی بسیار متفاوت CPU های Alder Lake اینتل را ناچار به استفاده از یک سوکت جدید می‌کند.

Intel-Alder-Lake-3.jpg

ظاهر مربعی شکل سوکت های اینتل را فراموش کنید؛ سوکت LGA 1700 با ابعاد 45 در 37.5 سانتی متر، ظاهری مستطیل شکل دارد. با پشتیبانی از حافظه‌های رم DDR5، فرکانس پیش فرض قابل پشتیبانی در این خانواده 4800 مگاهرتز است. برای درک بهتر، بد نیست بدانید که فرکانس پیش‌فرض کنونی 2933 مگاهرتز است. در نتیجه شاهد یک پرش عظیم خواهیم بود. این اطلاعات حاکی از آن هستند که پردازنده‌های نسل دوازدهم Alder Lake در نیمه دوم سال 2021 وارد میدان خواهند شد.

Intel-Alder-Lake-2.jpg

البته برخی منابع از اوایل سال 2022 هم سخن می گویند. شیوع ویروس کرونا، شرکت‌ها را از برنامه‌های خود عقب انداخته است. به نظر می‌رسد که پرچمدار این گروه دارای 17 هسته است. آرایش هسته‌های آن 1+8+8 است. توان حرارتی این تراشه در بالاترین مقدار به 125 وات رسیده و از قابلیت اورکلاک نیز پشتیبانی می‌کند. در دیگر موارد، پردازنده‌های 80 واتی را شاهد هستیم. در این ترکیب، 8 هسته بزرگ در کنار 8 هسته کوچک‌تر قرار گرفته و یک هسته نیز برای گرافیک مجتمع Xe است.

در برخی مدل‌ها نیز هسته‌های کوچک حذف شده و تنها هسته‌های بزرگ هدایت پردازنده را بر عهده دارند. به گفته برخی منابع، هسته‌های Golden Cove انقلابی در سیستم پردازشی اینتل به راه خواهند انداخت. به نظر می‌رسد که در زمان عرضه CPUهای Alder Lake، شرکت AMD به سراغ نسخه 5 نانومتری از پردازنده‌های Ryzen رفته باشد. در واقع می‌توان گفت که تغییرات بسیار بزرگ و انقلابی در دنیای پردازنده‌ها، در سال 2021 اتفاق خواهند افتاد.

منبع : شهر سخت افزار

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار