کد خبر: ۳۰۰۶۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۶ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - 2020 April 04
SK Hynix امروز اطلاعات تازه‌ای از تراشه‌های حافظه رم DDR5 ارائه کرد که قرار است در نهایت جایگزین نسل فعلی DDR4 می‌شود.
به گزارش آی تابناک : SK Hynix امروز اطلاعات تازه‌ای از تراشه‌های حافظه رم DDR5 ارائه کرد که قرار است در نهایت جایگزین نسل فعلی DDR4 می‌شود. تراشه‌های حافظه DDR5 کمپانی SK Hynix il هم گام با تدوین این استاندارد از سوی JEDEC توسعه می‌یابد و بهبودهای بزرگی با خود دارد که نوید بخش سرعت بالاتر و مصرف انرژی پایین تر است.

SK Hynix چندین اطلاعات کلیدی در خصوص تراشه‌های حافظه DDR5 خود ارائه کرده که می‌توان به بیشینه سرعت 4800 مگابیت در ثانیه اشاره کرد. البته استاندارد DDR5 بسیار منعطف است و به سازندگان امکان ارائه تراشه‌هایی با سرعت 3200 تا 8400 مگابیت در ثانیه را می‌دهد. هرچند کمینه سرعت این استاندارد از 3200 مگابیت در ثانیه شروع می‌شود، اما سازندگان از 4800 مگابیت در ثانیه شروع کرده‌اند.

nQZjXpVpNDzxCiDt.jpg

کمینه ظرفیت یک قطعه سیلیکونی DDR5 هشت گیگابیت است و حداکثر به 64 گیگابیت یا چهار برابر بیشینه ظرفیت نسل DDR4 می‌رسد.

احتمالاً یکی از تغییرات مهم این نسل در کنار افزایش سرعت و ظرفیت، پشتیبانی از Error-Correcting Code (ECC) باشد. در نسل DDR4 این قابلیت تنها در تراشه‌های حافظه مخصوص این کار یافت می‌شود اما با DDR5 در کلیه تراشه‌های حافظه یافت می‌شود.

BNgAU7D74LgDfS1Z.jpg

تراشه‌های حافظه DDR5 از 32 بانک استفاده می‌کنند که به چهار گروه 8 تایی تقسیم می‌شوند. هدف از این کار رساندن پهنای باند به بالاترین حد ممکن است. همچنین Burst Length با افزایش دو برابری به 16 رسیده که دسترسی به حافظه را بهبود می‌بخشد. تغییر دیگر، کاهش ولتاژ از 1.2 ولت در نسل DDR4 به 1.1 ولت است که به کاهش 20 درصدی مصرف انرژی خواهد انجامید.

SK-Hynix می‌گوید سال میلادی جاری تولید انبوه تراشه‌های حافظه رم DDR5  را آغاز می‌کند اما زمان دقیق آن مشخص نیست.
منبع : شهر سخت افزار

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار