کد خبر: ۲۹۹۳۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۲ - ۰۷ فروردين ۱۳۹۹ - 2020 March 26
اگر چه ویروس کرونا 167 کشور جهان را فلج کرده است، اما برنامه ریزی بسیاری از شرکت‌ها نظیر AMD و NVIDIA و یا حتی Intel به قوت خود باقی است. آخرین اطلاعات حاکی از آن است که در سال 2020 اتفاق‌های بسیار بزرگی در حوزه کنسول‌های بازی، کارت گرافیک و پردازنده روی خواهد داد.
به گزارش آی تابناک : اگر چه ویروس کرونا 167 کشور جهان را فلج کرده است، اما برنامه ریزی بسیاری از شرکت‌ها نظیر AMD و NVIDIA و یا حتی Intel به قوت خود باقی است. آخرین اطلاعات حاکی از آن است که در سال 2020 اتفاق‌های بسیار بزرگی در حوزه کنسول‌های بازی، کارت گرافیک و پردازنده روی خواهد داد. این شما و این هم تاریخ احتمالی معرفی پردازنده‌های AMD ZEN3 و کارت‌های گرافیک AMD RDNA 2.

پردازنده‌های جدید ZEN 3 با عملکرد بالاتر و ویژگی های جدید
رقابت، قوت گرفتن AMD با ریزمعماری ذن و ارائه محصولات جدید، وضعیت بازار سخت افزار را در دو سال گذشته متحول کرده است. طبق آخرین اطلاعات، AMD قصد دارد تا پردازنده‌های کلاس دسکتاپ Ryzen 4000 را در ماه اکتبر سال 2020 یعنی (مهر و آبان 99) روانه بازارهای جهانی کند.

پردازنده‌های ZEN3 یا همان Ryzen 4000 از ریزمعماری 7+ نانومتری بهره برده و به احتمال بسیار زیاد، مادربردهای X570 نیز با این نسل سازگار خواهند بود. البته در این میان تکلیف مادربردهای میان رده سری 500 نظیر B550 همچنان نامشخص است. به نظر می‌رسد که عمده تغییر معماری ZEN3 فرکانس، عملکرد و پردازش به ازای هر سیکل (IPC) باشد. در نتیجه تعداد هسته‌ها با تغییرات چشمگیری همراه نخواهد بود.

AMD-ZEN3-3.jpg

 

برخی شایعات غیر رسمی هم خبر از پشتیبانی از حافظه‌های DDR5 در این نسل می‌دهند. طبق گفته منابع جدید، عملکرد پردازنده‌های ZEN3 بین 13 الی 50 درصد از پردازنده‌های فعلی بالاتر خواهد بود که البته هنوز برای اشاره به این مسئله مقداری زود است.

کارت‌های گرافیک RDNA 2 پیش از ورود کنسول‌های نسل نهم
یکی دیگر از دسته‌های کاری AMD، بخش کارت‌های گرافیک است. جالب است بدانید که این شرکت کارت‌های گرافیک RDNA 2 را درست همزمان با پردازنده‌های Ryzen 4000 معرفی خواهد کرد. تنها چند ماه قبل از عرضه کنسول‌های بازی نسل نهم سونی و مایکروسافت، یعنی PlayStation 5 و Xbox Series X. دلیل این مسئله هم کاملاً روشن است. با ورود کنسول‌های بازی نسل نهم، گیمرهای بسیاری اقدام به خرید آنها کرده و دست کم در یک بازه زمانی، فروش سخت افزار با کاهش روبرو خواهد شد.

AMD-ZEN3-2.jpg

در نتیجه AMD کارت‌های گرافیک جدید RDNA 2 و پردازنده‌های Ryzen 4000 را پیش از ورود آنها به بازار عرضه خواهد کرد. ویژگی برجسته معماری RDNA 2 تولید کارت‌های گرافیک پرچمدار است. البته انویدیا هم همچنان به عنوان رقیب سرسخت AMD به تلاش برای حفظ سهم خود از بازار کارت‌های گرافیک ادامه داده و کارت‌های گرافیک سری Ampere را تا آن زمان معرفی خواهد کرد.

رقابت بسیار گسترده می‌شود؛ از سویی کنسول‌های بازی نسل نهم و از سوی سه شرکت AMD، NVIDIA و Intel که با عرضه پلتفرم‌های جدید، قصد تصاحب بازار را دارند. در این میان اما با کاهش قدرت خرید کاربران ایرانی، به نظر می‌رسد که ما بی نصیب ترین مردم از این موج جدید سخت افزارها خواهیم بود!
منبع : شهر سخت افزار

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار