کد خبر: ۲۹۱۰۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۸ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - 2020 February 12
بدون شک 5G یکی از مهمترین ترندهای امسال در دنیای فناوری است و همه شرکت‌های فعال در صنعت و فناوری روز تلاش می‌کنند به نوعی خود را به آن متصل نمایند تا در رقابت با دیگران عقب نمانند.
به گزارش آی تابناک : بدون شک 5G یکی از مهمترین ترندهای امسال در دنیای فناوری است و همه شرکت‌های فعال در صنعت و فناوری روز تلاش می‌کنند به نوعی خود را به آن متصل نمایند تا در رقابت با دیگران عقب نمانند. اما آیا ورود 5G به همه زمینه‌های فناوری مانند تلویزیون‌ها نیاز است؟

سامسونگ، هواوی، نوکیا، ZTE و بسیاری شرکت‌های دیگر را می‌توان پیشروی فناوری نسل پنجم مخابراتی در دنیا دانست. این شرکت‌ها تا به امروز تلاش کرده‌اند بسترهای مخابراتی مانند مودم‌ها، ایستگاه‌های ارتباطی، لوازم و آنتن‌های مورد نیاز در سطوح مختلف و به صورت کلی زیرساخت‌های مخابراتی 5G را توسعه داده و در اختیار دیگران قرار دهند.

5gv7.jpg

به نظر فاز بعدی که شرکت‌ها در آنها وارد خواهند شد جای دادن تجهیزات در سمت کاربر و به عبارتی، عملی و کاربردی ساختن فناوری 5G است.

در عین حال 5G قابلیت دسترسی به اینترنت با سرعتی تا 20 برابر بیشتر از 4G را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و این بدان معناست که بسیاری از اطلاعات، محتوای دیجیتال و مواردی که تا به امروز به دلیل سرعت و پهنای باند نمی‌توانستیم آنها را منتقل کنیم، با 5G به راحتی استریم و منتقل خواهند شد.با توجه به ساختاری که 5G دارد می‌توان تا چندین هزار دستگاه بیشتر را نسبت به 4G در یک کیلومتر مربع به اینترنت متصل کرد، بدون اینکه مشکلی از بابت پهنای باند وجود داشته باشد.

5gvs4g.jpg

همین پتانسیل بالا و ویژگی‌های جذاب به ما کمک می‌کند که در آینده بتوانیم هر وسیله‌ای که خواستیم را به اینترنت متصل کنیم. شاید در ویدئوهای معرفی 5G که این روزها تعداد آنها از شماره گذشته است دیده باشید که در یک شهر با پوشش سراسری 5G همه دستگاه‌ها می‌توانند به اینترنت متصل شده، داده جابجا کنند، کنترل شوند و به صورت کلی نظارتی همگانی و همچنین ارائه سرویسی سراسری خواهیم داشت.

اما همانطور که گفتیم بسیاری از شرکت‌ها به دنبال توسعه هر چه بیشتر این فناوری هستند و می‌خواهند به نوعی با ارائه راهکارها برای هر وسیله‌ای، سهم خود از بازار 5G را گسترش دهند.

هفته گذشته خبری از رسانه‌های کره‌ای منتشر شد که در آن سامسونگ و بزرگترین اپراتور مخابراتی این کشور طی قراردادی اعلام نمودند که قصد دارند با همکاری هم، تلویزیون‌های 8K را طراحی نمایند که می‌توان در آنها از ارتباط 5G استفاده کرد.

شاید اینطور تصور شود که تلویزیون‌ها دیگر چه نیازی می‌توانند به اینترنت تا این حد پر سرعت داشته باشند؟ برای آشنایی هر چه بیشتر با کاربرد اینترنت در تلویزیون باید به رسانه‌های سبک جدید اشاره کنیم.

حالت سنتی تماشای محتوا شامل ویدئو، اخبار و به صورت کلی هر اطلاعات دیگری است که از طریق فرستنده‌های تلویزیونی برای دستگاه ما ارسال شده و ما آن را با آنتن‌های نصب شده و متصل به دستگاه دریافت می‌کنیم.

از چند سال پیش و با گسترش استفاده از اینترنت برای تماشای محتوا، شرکت‌های بزرگی در زمینه تلویزیون اینترنتی و ارائه محتوای آنلاین معرفی شدند و با ارائه راهکارهایی برای تماشای محتوا روی تلویزیون‌ها به صورت مستقیم و بدون نیاز به کامپیوتر، تمایل به محتوای با کیفیت بالاتر، رزولوشن بالاتر و امکانات جانبی بیشتر باعث شده که هر روز به اینترنت سریعتری نیاز داشته باشیم که تا به امروز به صورت کابلی و یا فیبر نوری در اختیار کاربران قرار می‌گرفته است.

5gv9.jpg

برای مثال استریم یک محتوای 1080P با اینترنت پر سرعت تا 16 مگابیت بر ثانیه ممکن است ولی اگر بخواهید افکت‌های HDR را همزمان با آنها داشته باشید باید اینترنتی سریعتر داشته باشید.

فرض را بر این بگذاریم که بتوان از سریعترین اینترنت عمومی کابلی در این زمینه استفاده کرد که در این حالت تنها می‌توان محتوای 4K با نرخ 60 فریم را استریم کرد و اگر اینترنت 100 درصد قابل اطمینان نداشته باشیم هیچ افکت دیگری مانند HDR و سایر اطلاعات جانبی صوت و تصویر را نمی‌توان توسط این بستر استریم کرد.

در این حالت بسیاری از شرکت‌های مخابراتی به دنبال این هستند که اینترنت را با سرعت بیشتری در اختیار کاربران قرار دهند؛ به نظر به جواب سوال اولیه خود رسیده‌ایم، این راهکار همان 5G خواهد بود. با 5G دیگر ارائه محتوا تا سطح 8K با افکت‌های HDR و نرخ‌های نمایش بسیار بالا هم ممکن می‌شود.

بخش مهمی از این خدمات به دلیل بازاریابی و فروش است
در واقع تلاش شرکت‌هایی مانند سامسونگ، ال‌جی، هواوی و چند شرکت فناوری دیگر از یک سو و اپراتورهای بزرگ از سوی دیگر همگی در یک راستاست تا بتوان سریعترین ارتباط را برای تلویزیون‌ها ایجاد کرد تا ارائه بالاترین کیفیت و محتوا در تلویزیون‌های سال‌های آینده ممکن باشد.

5gv8.jpg

در این حالت بسیاری از منتقدین به دلیل عدم سیار بودن تلویزیون‌ها معتقدند که نباید از فناوری 5G به صورت داخلی در تلویزیون‌ها استفاده شود و این کار جز اتلاف هزینه و افزایش قیمت‌ها تأثیری روی تلویزیون‌های آینده ندارد.

در پاسخ به انتقادات این افراد نیز باید گفت که دسترسی به سرعت بالاتر نیاز به یک مودم دریافت کننده اطلاعات دارد، با توجه به پیشرفت فناوری قیمت مودم‌های 5G نیز روز به روز کاهش خواهد یافت و از طرف دیگر عدم نیاز به کابل‌کشی جداگانه و توانایی استفاده از تلویزیون در هر اتاق و یا قسمت دیگری از منزل، بزرگترین مزیتی است که استفاده از مودم‌های 5G می‌تواند داشته باشد و به همین دلیل به هیچ وجه نمی‌توان استفاده از مودم‌های 5G داخل تلویزیون‌ها را صرف هزینه مازاد دانست.

در حال حاضر در کشورهای بسیار زیادی مانند چین، آمریکا، اسپانیا، ایتالیا، کره جنوبی، ژاپن و ... اینترنت 5G در سطح محدود عرضه می‌شود. متأسفانه به دلیل نوبرانه بودن این فناوری فعلاً قیمت تمام شده ارتباط 5G برای کاربران عادی کمی بالاست ولی مسلماً طی 5 سال آینده که محتمل‌ترین افق، دستیابی به 25 درصد پوشش جهانی برای 5G است می‌توان افت قیمت بسیار زیاد و اقتصادی‌تر شدن استفاده از این فناوری را شاهد بود.

در نهایت باید اینطور نتیجه‌گیری کرد که توسعه ارتباطات در هیچ سطحی جای مزمت ندارد و ارتباط سریعتر هر دستگاه با شبکه جهانی اینترنت می‌تواند به راحت‌تر شدن زندگی ما و افزایش سطح کیفی آن بینجامد.

5g8k.jpg

تلویزیون‌ها تنها یک بخش کوچک از دستگاه‌هایی هستند که ما در آینده شاهد بروزرسانی و استفاده از اینترنت 5G در آنها خواهیم بود؛ خودروها، لوازم منزل، دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا و به صورت کلی هر چیزی که در آینده در دنیای پیرامون خود می‌بینیم می‌تواند به اینترنت متصل شود.

آن زمان است که پوشش 100 درصدی و همه جانبه اینترنت و هوشمندسازی ما را فرا می‌گیرد؛ دنیایی که اگرچه تصور آن بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است ولی شاید چشمه‌ای از هراس از امنیت و همواره دیده شدن را در دل ما ایجاد کند!


منبع : شهر سخت افزار

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار