کد خبر: ۲۹۰۷۸
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۹ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - 2020 February 10
یکی از عجایب بزرگ از دورترین نقطه منظومه شمسی ما، رفتار دو سیاره اورانوس و نپتون است. این دو با وجود داشتن شباهت‌های زیاد، از لحاظ رفتاری بسیار با یکدیگر متفاوت هستند.
به گزارش آی تابناک : یکی از عجایب بزرگ از دورترین نقطه منظومه شمسی ما، رفتار دو سیاره اورانوس و نپتون است. این دو با وجود داشتن شباهت‌های زیاد، از لحاظ رفتاری بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. آیا می‌دانید دلایل اصلی تفاوت سیارات اورانوس و نپتون با یکدیگر چیست؟ برای پاسخ به این سوال در ادامه دینو را همراهی نمایید.

تفاوت سیارات اورانوس و نپتون

اولین تفاوت عمده این دو سیاره در زاویه مداری آن‌ها است. مانند کره زمین، بیشتر سیارات منظومه شمسی ما، اندکی روی محورهای خود چرخیده و زاویه‌دار هستند. در نتیجه این موضوع، یک قسمت از سیاره در زمان‌های مختلف سال، به خورشید نزدیک‌تر می‌شود که دلیل اصلی شکل‌گیری فصول مختلف نیز همین امر می‌باشد. فصل‌ها در اورانوس و نپتون بسیار طولانی هستند که حتی تا یک دهه ادامه پیدا می‌کنند. تفاوت قابل توجه دو سیاره در این مورد می‌باشد که اورانوس به میزانی افراطی کج شده و زاویه آن به حدی زیاد است که تقریبا روی یک طرف خود قرار می‌گیرد. نویسنده مقاله «یوآخیم استادل» (Joachim Stadel) در توضیحات خود می‌گوید:

اورانوس و قمرهای اصلی آن در حدود 97 درجه به داخل صفحه خورشیدی کج شده و سیاره به طور موثر با توجه به خورشید به دور خود می‌چرخد.

تفاوت دیگر در قمرهای دو سیاره است. در اورانوس، هم خود سیاره و هم قمرهای آن با زاویه یکسانی کج شده‌اند که نشان می‌دهد آن‌ها نیز مانند کره زمین، تشکیل شده از یک دیسک هستند. بر خلاف این امر، در نپتون، «تریتون» به عنوان بزرگ‌ترین قمر آن، با زاویه‌ای نسبت به خود سیاره در مدار اطراف آن در گردش است. بدین معنی که این ماه در جای دیگری تشکیل و توسط گرانش نپتون به سمت سیاره کشیده شده است.

تفاوت سیارات اورانوس و نپتون

شباهت‌های دو سیاره

عکس بالا که توسط وویجر 2 به ثبت رسیده است، تصویر سیاره نپتون در سمت راست و سیاره اورانوس در سمت چپ را نشان می‌دهد. اگر چه هر دو سیاره از لحاظ ظاهری شباهت‌های زیادی دارند، با این حال به طور قابل توجهی از لحاظ رفتاری و ساختاری متفاوت هستند. اورانوس و نپتون از جرم مشابهی برخوردار بوده و ظاهر یکسانی دارند. این دو به میزان مشابهی از خورشید فاصله داشته و همچنین دارای شباهت‌های دیگری نیز هستند. با این حال از لحاظ چرخش در مدار و چگونگی حرکت ماه‌ها و قمرهای مصنوعیشان به دور آن‌ها به طور چشمگیری با یکدیگر تفاوت دارند.

دلایل اصلی تفاوت سیارات اورانوس و نپتون

اخیرا بر اساس مطالعات جدید، یک مقاله علمی نظریه‌ای را درباره این سوال که دلایل اصلی تفاوت سیارات اورانوس و نپتون با یکدیگر چیست، مطرح می‌کند. در پاسخ، اعتقاد بر این است که بروز دو واقعه مهم در زمان شکل‌گیری این دو سیاره، تاثیر گسترده‌ای در وضعیت امروزی و تفاوت‌هایشان داشته‌اند. «کریستین راینهارت» (Christian Reinhardt)، نویسنده اصلی این مقاله برای توضیح نظریه خود چنین عنوان می‌کند:

علیرغم شباهت‌های ظاهری سیارات، تفاوت‌های چشمگیری بین این دو سیاره وجود دارد که نیاز به توضیح دارند.

مقاله حاضر مطرح می‌کند که تفاوت سیارات اورانوس و نپتون را می‌توان با توجه به نحوه شکل‌گیری آن‌ها توضیح داد. هر دو این سیارات در زمان آغاز شکل‌گیری، در شرایط مشابهی بوده‌اند؛ اما در گذر زمان، با عوامل متفاوتی تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. محققان یک سری شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای در این زمینه انجام داده و دریافتند که به احتمال زیاد علت کجی اورانوس این باشد که توسط یک شی بزرگ مورد اصابت قرار گرفته است. به طوری که در نتیجه این برخورد سیاره به یک سمت چرخانده شده اما فضای داخلی آن تحت تاثیر قرار نگرفته است. در مورد نپتون ولی شرایط متفاوت می‌باشد. به نظر می‌رسد که این سیاره در معرض برخوردی قرار داشته که باعث تاثیرگذاری بر قسمت‌های داخلی آن شده که در نتیجه، گرما خیلی سریع‌تر از سایر سیارات از داخل به سطح منتقل می‌شود.

نتایج نظریه دلایل تفاوت سیارات اورانوس و نپتون

«راویت هلد» (Ravit Helled)، نویسنده همکار این مقاله می‌گوید:

ما به وضوح نشان می‌دهیم که یک مسیر شکل‌گیری اولیه مشابه برای سیارات، می‌تواند منجر به مشاهده دوگانگی در خواص این سیارات بسیار جذاب خارجی شود.

منبع : سخت افزار

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار