کد خبر: ۲۸۶۴۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۳ - ۳۰ دی ۱۳۹۸ - 2020 January 20
ناسا اعلام کرد که سیارکی به ابعاد دو برابر ساعت معروف "بیگ بن" دیروز از کنار زمین گذر کرده است.
به گزارش آی تابناک : ناسا اعلام کرده است که سیارکی به ابعاد دو برابر ساعت "بیگ بن"(Big Ben) در لندن، دیروز عصر از کنار زمین عبور کرده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهند که این سیارک موسوم به "BH۲ ۲۰۰۹"، ساعت ۱۴:۲۹ به وقت گرینویچ( ۱۷:۵۹ به وقت تهران) روز گذشته از نزدیکی زمین عبور کرده است.

طول این سیارک، حدود ۸۸ متر و قطر آن حدود ۲۰۰ متر تخمین زده شده است. این اندازه‌ها نشان می‌دهند که سیارک BH۲ ۲۰۰۹ احتمالا دو برابر اندازه ساعت بیگ بن است.

این سیارک طی عبور خود، از فاصله حدود ۲.۸ میلیون مایلی سیاره ما رد شده است. ممکن است این مسافت، زیاد به نظر برسد اما از نظر ناسا، بسیار نزدیک است.

BH۲  ۲۰۰۹ تنها سیارکی نبوده که از کنار سیاره ما عبور کرد. حدود ساعت ۱۶:۰۰ دیروز نیز، یک سنگ فضایی کوچکتر نیز از کنار زمین عبور کرد. این سیارک موسوم به "AH۱ ۲۰۲۰" به صورت قابل توجهی کوچک‌تر از سیارک قبلی است. طول این سیارک، ۷۵ متر و قطر آن ۳۳ متر تخمین زده شده است.

ناسا به هیچ امکانی در مورد برخورد سیارک‌ها با زمین در آینده نزدیک اشاره نکرده است. این سازمان هر هفته حدود ۳۰ گونه از "اجرام نزدیک زمین"(NEOs) را شناسایی می‌کند و در آغاز سال ۲۰۱۹ نیز بیش از ۱۹ هزار گونه از این اجرام را کشف کرد.

در هر حال، ناسا هشدار داده که در هر زمانی ممکن است یک اثر پیش‌بینی نشده رخ بدهد.

در توضیحات این آژانس فضایی آمده است: متخصصان تخمین می‌زنند که برخورد یک شیء به اندازه شهاب‌سنگ "چلیابینسک"(Chelyabinsk) که در سال ۲۰۱۳ به روسیه برخورد کرد و حدود ۱۷ متر طول داشت، یک یا دو بار در قرن رخ می‌دهد. انتظار می‌رود که اثرات ناشی از اجرام بزرگتر، بسیار کمتر باشد اما با توجه به نقص‌های کنونی در فهرست اجرام نزدیک زمین، انتظار می‌رود که هر زمانی، امکان پیش آمدن یک رخداد پیش‌بینی نشده مانند برخورد چلیابینسک وجود داشته باشد.
منبع : ایسنا

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار