کد خبر: ۲۸۴۶۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۵ - ۲۲ دی ۱۳۹۸ - 2020 January 12
ظاهراً به زمان خداحافظی با تلویزیون‌های LCD نزدیک می‌شویم. پس از آنکه «پاناسونیک» خبر خروج خود از بازار تلویزیون‌های LCD را تا یک سال آینده اعلام کرد، اینک نوبت به دیگر سازندگان، از جمله LG Display رسیده است. آیا خرید تلویزیون در ایران مشکل خواهد شد؟
به گزارش آی تابناک : ظاهراً به زمان خداحافظی با تلویزیون‌های LCD نزدیک می‌شویم. پس از آنکه «پاناسونیک» خبر خروج خود از بازار تلویزیون‌های LCD را تا یک سال آینده اعلام کرد، اینک نوبت به دیگر سازندگان، از جمله LG Display رسیده است. آیا خرید تلویزیون در ایران مشکل خواهد شد؟

در CES 2020 شرکت‌های بسیاری از جمله Samsung و LG با بزرگ‌ترین دستاوردهای خود حضور یافتند. به خوبی مشهود بود که مدل‌های معرفی شده بر اساس تکنولوژی ساده LCD بسیار محدود بوده و حتی برندهای معتبر از معرفی چنین مدل‌هایی در CES 2020 پرهیز کردند.

شرکت LG Display که زیر مجموعه کمپانی LG بوده و بخش تولید نمایشگرهای این شرکت را بر عهده دارد، به تازگی اعلام کرده است که تا پایان سال 2020 تولید تلویزیون‌های LCD را برای همیشه خاتمه خواهد داد. این شرکت دلایلی از جمله تولید انبوه مدل‌های چینی با قیمت کمتر و مقرون به صرفه نبودن ادامه کار را از جمله دلایل توقف تولید تلویزیون‌های LCD ذکر کرده است.

به گفته LG Display، رقابت در بازار تولید تلویزیون‌های LCD بالا گرفته است؛ شرکت و کارخانه‌های چینی اقدام به تولید مدل‌های متعدد با قیمت کمتر کرده و از این رو کار را برای دیگر کشورها دشوار می‌کنند. شایان ذکر است که بسیاری از تلویزیون‌های تولید داخل، از همین پنل های ارزان قیمت چینی استفاده می‌کنند. برندهایی که تنها در بازار ایران عرضه شده و به صورت جهانی هیچ فعالیتی ندارند. افزون بر کیفیت تصویر پایین‌تر، تولید این پنل ها برای سازندگان بسیاری در جهان صورت می‌گیرد.

LG معتقد است که تولید پنل های LCD در کشور کره جنوبی فاقد توجیه اقتصادی بوده و این شرکت در یک سال گذشته متحمل ضررهای بسیار سنگینی شده است. برآورد آنها از خسارت یک سال گذشته بیش از 1 تریلیون وون خواهد بود. کمپانی LG در حال حاضر دارای دو کارخانه تولید پنل های LCD است که یکی از آنها در کره جنوبی و دیگری در کشور چین قرار گرفته است.

LG-DIS-01.jpg

این شرکت تأیید کرده است که کارخانه تولید تلویزیون‌های LCD در کره جنوبی را تا پایان سال 2020 به خطوط تولید پنل های دیگر، از جمله OLED تبدیل کرده و دیگر هیچ تلویزیون LG با پنل LCD، نشان «ساخت کره» را یدک نمی‌کشد. در قدم بعدی، این شرکت کارخانه چین را از گردونه روزگار خارج کرده و وظیفه جدیدی را برای آن در نظر می‌گیرد.

افزون بر Panasonic و LG، شرکت‌هایی نظیر Samsung نیز برنامه‌هایی را در سر دارند که هنوز به طور رسمی اقدام به پرده برداری از آنها نکرده‌اند. با این وجود سامسونگ در سال گذشته میلادی تأیید کرده بود که 11 میلیارد دلار سرمایه گذاری را برای تبدیل خطوط تولید تلویزیون‌های LCD به فناوری‌های دیگر از جمله QD-OLED اختصاص داده است. پس ظاهراً به زمان مرگ تلویزیون‌های LCD نزدیک شده و از آنجایی که مدل‌های دیگر از قیمت‌های به مراتب بیشتری برخوردار هستند، خرید یک تلویزیون جدید به مراتب سخت‌تر خواهد بود؛ مگر آنکه به فکر برندهای بی کیفیت چینی و داخلی باشیم!
منبع : شهر سخت افزار

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار