کد خبر: ۲۷۸۹۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۱ - ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - 2019 December 15
رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران بزرگ درباره تازه‌ترین شگرد کلاه‌برداری در فضای مجازی به شهروندان هشدار دارد. این بار مجرمین سایبری، با توسل به حس نوع دوستی و خیر خواهی، حساب شهروندان را خالی می کنند.
به گزارش آی تابناک : سرهنگ تورج کاظمی درباره تازه‌ترین موج از اقدام‌های کلاه‌برداری در فضای مجازی گفت: این روزها شیوه‌های جدیدی برای کلاه‌برداری از شهروندان در فضای مجازی باب شده است که هر بار با توجه به موج خبری ایجاد شده یا مناسبت‌های مختلف شاهد افزایش یا کاهش آن هستیم. شیوه‌هایی تحت پوشش  کمک مالی به موسسه‌های خیریه و افراد بی سرپرست، انجمن حمایت از بیماران خاص، ثبت نام در سایت هدفمندی یارانه‌ها و سهام عدالت، ثبت نام کارت سوخت، تبلیغ و فروش سؤالات امتحانات نهایی و کنکور، نرم افزارهای نذری یاب و ... از جمله این موارد است.

وی ادامه داد:‌ برخی از افراد شیاد و سودجو با طراحی سایت، کانال و گروه‌هایی در شبکه‌های اجتماعی درصدد تشویق و ترغیب کاربران به همکاری در امور خیریه و کمک به خانواده‌های کم بضاعت در قالب طرح ایتام و محسنین هستند و  با ارسال آدرسی شبیه سازی شده به درگاه‌های پرداخت بانکی از کاربران فضای مجازی، کلاه‌برداری می‌کنند.

سرهنگ کاظمی با برشمردن اعتماد، طمع و ساده لوحی  به عنوان سه عامل اصلی که کاربران را در فضای مجازی دچار مشکل و دردسر می‌کند گفت: مجرمان فضای مجازی هویت واقعی خود را کتمان کنند و برای نیل به اهداف سوء و به دست آوردن اموال شهروندان هویت‌های غیر واقعی معرفی و با تبلیغات دروغین از شهروندان کلاه‌برداری می‌کنند. مجرمان سایبری با تشکیل گروه و کانال‌هایی با عنوان‌های گمراه کننده اعم از کانال‌های پزشکی و انجمن‌های حمایت از بیماران خاص ثبت نام شهروندان در سایت‌های دولتی نظیر سهام عدالت، یارانه در صدد اخاذی و کلاه‌برداری از شهروندان و متقاضیان این گونه خدمات هستند.

رییس پلیس فتای تهران بزرگ درباره راهکارهای پیشگیری از افتادن در دام این کلاه‌برداران نیز اظهار کرد: شهروندان باید از منابع معتبر برای انجام این امور ثبت‌نام خود را انجام دهند و قبل از واریز هر گونه مبلغی در این خصوص تحقیق کنند تا فریب تبلیغات دروغین این نوع کانال‌ها را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نخورند.

همچنین سرهنگ کاظمی از دیگر شیوه کلاه‌برداران ارسال پست الکترونیک، به کاربران اینترنتی با عناوین اقامت در کشورهای توریستی،  کاریابی، تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا و ... را برشمرد  که در این شیوه افراد پس از کسب اعتماد، کاربر را مجاب به واریز مبلغی به حساب خود کرده و ناپدید می‌شوند.

کاظمی ادامه داد:‌ به شهروندان توصیه می‌شود ایمیل خود را در اختیار افراد ناشناس مراقب ندهند. چون کلاه‌برداران با شیوه‌های مهندسی و اجتماعی، فرد را به واریز پول متقاعد می‌کنند.

رییس پلیس فتای تهران بزرگ در مورد فعالیت نرم افزارهای نذری یاب نیز گفت: نرم افزارهایی با عنوان نذری یاب که بعضاً در ایام عزاداری‌ها در فضای مجازی حضور پررنگ تری دارند از شیوه‌های دیگر کلاه‌برداری است. این نرم افزارهای جعلی در شبکه‌های اجتماعی افراد را ترغیب به دانلود و خرید این‌گونه برنامه‌ها می‌کنند و برای خرید مبالغی را مطالبه و یا اینکه کاربر را به صفحات درگاه‌های جعلی بانک هدایت می‌کنند که با سرقت داده‌ها توسط فیشر، وجوهی از حساب کاربران فضای مجازی کسر می‌شود.

منبع : شهر سخت افزار

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار