کد خبر: ۲۷۶۴۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۴ - ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - 2019 December 03
بر اساس قانون جدیدی که در چین اجرایی شده، از یکشنبه گذشته اسکن چهره شهروندان برای فعال سازی سیم کارت جدید ضروری است. این تازه‌ترین اقدام حکومت چین برای کنترل شهروندان در فضای مجازی است.
به گزارش آی تابناک : قانون جدید که برای اولین بار در سپتامبر گذشته به اپراتورهای موبایل ابلاغ شد، آنها را ملزم به استفاده از هوش مصنوعی و دیگر روش‌های فنی برای بررسی هویت مشترکین هنگام فعال سازی سیم کارت جدید می‌کند. حکومت چین به کلیه فروشگاه‌های فیزیکی تا اول دسامبر فرصت داده بود تا استانداردهای جدید را پیاده سازی کنند.

البته وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین (MIIT) می‌گوید این اقدام با هدف حمایت از حقوق قانونی و منافع شهروندان در فضای مجازی است. با این کار حکومت چین آسان‌تر می‌تواند شماره‌های موبایل و فعالیت شهروندان در فضای اینترنت را رصد کند. به گفته این وزارت، قانون جدید از شهروندان در مقابل کلاه‌برداری تلفنی و فروش مجدد سیم کارت‌ها محافظت می‌کند.

پیش از این نیز فعال سازی سیم کارت جدید تنها با اخذ مدارکی چون شناسنامه یا گذرنامه ممکن بود اما حالا تشخیص چهره هم به آن اضافه شده است. بسیاری از پلتفرم‌های اجتماعی چین نیز تنها در صورت ارائه نام و هویت واقعی از طریق شماره تلفنی که به نام کاربر باشد، امکان ثبت نام را می‌دهند.

Business-Megvii-h_15145025.jpg

گسترش به‌کارگیری تشخیص چهره در چین نگرانی مدافعان حقوق بشر و البته صاحب نظران حوزه امنیت را بر انگیخته است. در چین میلیون‌ها دوربین نظارتی متصل به سیستم تشخیص چهره ملی این کشور ، دائماً در حال رصد و پایش شهروندان هستند. حتی پای سیستم تشخیص چهره چین به مدارس هم باز شده که واکنش منفی والدین را به دنبال داشته است.
منبع : شهر سخت افزار

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار