کد خبر: ۲۶۷۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۳ - ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - 2019 October 12
پس از اینکه مبحث هوش مصنوعی و استفاده از آن در حوزه گوشی‌های هوشمند و سیستم‌عامل‌های موبایل مطرح شد یکی از مهمترین سوالاتی که مطرح می‌شود این است که هر گوشی یا به طور دقیق‌تر، پردازنده‌های موبایل تا چه حد در انجام عملیات هوش مصنوعی قدرتمند هستند و کدامیک عملکرد بهتری در این زمینه دارد؟ به تازگی لیست قدرتمندترین‌ها بروز شده که با هم آن را مرور می‌کنیم.
به گزارش آی تابناک : پس از اینکه مبحث هوش مصنوعی و استفاده از آن در حوزه گوشی‌های هوشمند و سیستم‌عامل‌های موبایل مطرح شد یکی از مهمترین سوالاتی که مطرح می‌شود این است که هر گوشی یا به طور دقیق‌تر، پردازنده‌های موبایل تا چه حد در انجام عملیات هوش مصنوعی قدرتمند هستند و کدامیک عملکرد بهتری در این زمینه دارد؟ به تازگی لیست قدرتمندترین‌ها بروز شده که با هم آن را مرور می‌کنیم.

اگرچه عملیات پردازش هوش مصنوعی با عملیات پردازشی ریاضی و منطقی در پردازنده‌ها از یک جنس است ولی کاربردی و تخصصی ساختن آنها و یا طراحی پردازنده به نحوی که بتواند این عملیات را با سرعت بیشتری انجام دهد یکی از چالش‌های روز تولیدکنندگان تراشه‌های پردازشی موبایل است.

در این زمینه پس از گسترش هوش مصنوعی واحدی به عنوان NPU یا واحد پردازش عصبی در حوزه موبایل پا به عرصه وجود نهاده و استفاده از آن توسعه یافت که بنابر ادعای تولیدکنندگان تراشه‌های موبایل به نحوی طراحی و ساخته شده که بتواند عملیات و محاسبات بر پایه هوش مصنوعی را سریعتر انجام دهد.

هواوی به عنوان اولین شرکت در سال گذشته اولین واحد پردازش عصبی دو هسته‌ای را نیز در تراشه موبایل Kirin 980 معرفی کرد ولی اینکه بتوانیم به قدرت واقعی تراشه‌هایی مانند آن در حوزه هوش مصنوعی پی ببریم مستلزم انجام آزمون‌هایی ویژه است تا این عملیات را برای پردازنده شبیه‌سازی کرده و خروجی عملکرد آنها را از لحاظ فاکتورهای سرعت و صحت بسنجد.

آزمون AI Benchmark یکی از این آزمون‌هاست که اخیراً با توجه به افزایش اهمیت هوش مصنوعی توسعه بیشتری یافته و کم‌کم در حال افزایش اعتبار خود و قرار گرفتن در لیست بنچمارک‌های استاندارد موبایل می‌باشد.

ai-phones.png
رتبه بندی بهترین گوشی‌های هوشمند در انجام عملیات هوش مصنوعی

بروزرسانی جدید رتبه بندی این آزمون نشان می‌دهد که گوشی Huawei Mate 30 Pro 5G که در آن از تراشه پردازشی Kirin 990 5G استفاده شده توانسته با امتیاز 75،206 یک سر و گردن بالاتر از دیگر رقبا قرار بگیرد.

سال گذشته تراشه پردازشی Kirin 980 مورد استفاده در گوشی‌های سری P30 هواوی با کسب حداکثر امتیاز 27،870 در نسخه Pro این سری به بالاترین امتیاز رسیده بودند و تقریباً می‌توانیم بگوییم قدرت پردازش عملیات هوش مصنوعی آنها در حد تراشه‌های پرچمدار سری کوالکام Snapdragon 855 قرار گرفته بود.

ai-chipsets.png
رتبه بندی بهترین تراشه‌های پردازشی موبایل در انجام عملیات هوش مصنوعی

اما همانطور که گفتیم یکی از دلایل اصلی کسب این امتیاز بالا توسط تراشه Kirin 990 5G استفاده از واحد پردازشگر عصبی اختصاصی هواوی موسم به Da Vinci است که شامل دو هسته پردازشی Ascend Lite و یک هسته کوچکتر با نام Ascend Tiny است که توانسته به صورت قابل توجهی قدرت پردازش هوش مصنوعی این گوشی را افزایش دهد.

برای اینکه به قدرت این هسته‌های پی ببرید باید متذکر شویم که حتی تراشه پردازشی میان‌رده (رو به بالا) Kirin 810 که در آن از همین ترکیب پردازش عصبی استفاده شده نیز عملکرد بهتری از تراشه پرچمدار سال گذشته یعنی Kirin 980 دارد.
منبع : شهر سخت افزار

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار