کد خبر: ۲۶۷۲۶
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۹ - ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - 2019 October 09
ناسا به همراه شرکای خود تصمیم گرفته است ماموریت نظارت بر اقیانوس‌های زمین موسوم به "OSTM" را که ۱۱ سال در حال اجرا بود، به دلیل نقص در سیستم برق ماهواره "جیسون-۲" خاتمه دهد.
به گزارش آی تابناک : ماموریت توپوگرافی سطح اقیانوس جیسون-۲(OSTM) یک ماموریت ماهواره‌ای با هدف اندازه گیری ارتفاع سطح دریا بود که خاتمه آن پس از ۱۱ سال در تاریخ یک اکتبر با موفقیت آغاز شد.

ناسا و سایر شرکای آن در این ماموریت وقتی متوجه خراب شدن سیستم نیروی فضاپیما شدند، تصمیم گرفتند این مأموریت را خاتمه دهند.

این پایان ماموریتی است که مقدار زیادی از داده‌ها و اطلاعات را در اختیار دانشمندان اقلیم قرار می‌دهد.

بیانیه ناسا می‌گوید خراب شدن سیستم برق ماهواره "OSTM" به این معنی است که این ماهواره می‌توانست خطری برای سایر ماهواره‌ها و مأموریت‌ها چه در حال و چه در آینده باشد.

البته عملیات نهایی خاتمه این ماموریت از ۱۰ اکتبر آغاز می‌شود.

ماموریت "OSTM" یک مأموریت مشترک ناسا با آژانس فضایی فرانسه(CNES)، اداره ملی اقیانوس و اتمسفر آمریکا(NOAA) و سازمان اروپایی بهره برداری از ماهواره‌های هواشناسی(EUMETSAT) بود که از ژوئن ۲۰۰۸ آغاز شده بود.

ناسا اقدامات اندازه گیری ارتفاع سطح دریا را با جانشین ماهواره "جیسون-۲" موسوم به "جیسون-۳" ادامه خواهد داد که در سال ۲۰۱۶ پرتاب شده است.

"توماس زوربوچن" مدیر مسئول ماموریت علوم در مقر ناسا در واشنگتن گفت: امروز ما پایان این ماموریت بین‌المللی بسیار موفقیت آمیز را جشن می‌گیریم. "جیسون-۲" بینش بی‌نظیری از جریان‌های اقیانوسی و افزایش سطح دریا با فواید ملموس برای پیش‌بینی دریایی، هواشناسی و درک ما از تغییرات آب و هوا ارائه داده است.

"جیسون-۲" از زمان پرتاب تاکنون نشان داد که سطح دریا نزدیک به ۲ اینچ(۵ سانتی‌متر) افزایش یافته است. این یک یافته کلیدی در علم تغییر اقلیم بود.

این مأموریت منجر به انتشار بیش از ۲۱۰۰ مقاله علمی شده است.

"استیو ولز" دستیار مدیر خدمات ماهواره‌ای و اطلاع رسانی "NOAA" گفت: "جیسون-۲" به عنوان اولین مجموعه مأموریت‌های جیسون، یک ماموریت سطح بالا و نقطه عطفی در اقیانوس شناسی ماهواره‌ای بود.منبع : ایسنا

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار