کد خبر: ۲۶۱۲۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۳ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 September 12
این روزها وجود ایمپلنت‌های مغزی به ما کمک می‌کند تا بتوانیم بیت مغز انسان و رایانه را برقرار کنیم. به نظر دانشمندان قصد دارند ایمپلنت‌های مغزی را بسیار فراتر از آن چیزی که در حال حاضر وجود دارد ببرند و به همین دلیل در آینده‌ای نه چندان دور باید انتظارات ماورایی‌مان را ببینیم که به حقیقت تبدیل شده‌اند.
به گزارش آی تابناک : به تازگی انجمن سلطنتی انگلستان که یکی از مراکز بزرگ و مهم توسعه علم در این کشور است در گزارشی اعلام نموده که در حال کار بر روی فناوری جذاب و در عین حال ترسناکی است که به انسان‌ها اجازه می‌دهد با کاشت ایمپلنت‌های مغزی بتوانند با هم تله پاتی داشته باشند.

برای آن دسته از دوستانی که با این موضوع آشنایی کمتری دارند باید بگوییم که تله‌پاتی یا دورآگاهی طبق تعریف انتقال ادعایی اطلاعات بدون استفاده از کانال‌های حسی یا فعل و انفعال فیزیکی از یک شخص به شخصی دیگر است.

در قسمتی از گزارش انجمن سلطنتی آمده است:

مردم می‌تواند در سطوح مختلفی اقدام به تله‌پاتی کنند، به ارتباط با هم بپردازند ولی نه تنها با استفاده از کلکاتی که صحبت می‌کند، بلکه بدون نیاز به آنها! این ارتباط می‌تواند با یک سطح از ارتباط ذهنی صورت گیرد. این ارتباط خواهد توانست حسی از یک ارتباط تجربه نشده از قبل را منتقل کند که در آن نحوه مکالمه با دوستان و آشنایان تغییر خواهد کرد و هر فردی می‌تواند احساسات و منظور خود را در سطحی دیگر، منتقل کند.

این فناوری خواهد توانست بستر مورد نیاز برای انتقال تجارب، مزه‌ها، شنیده‌ها و یا به طور کلی تجارب حسی را شامل شود. بدون شک توسعه این تکنولوژی می‌تواند باعث انقلابی در ارتباطات و زندگی انسان‌ها شود ولی اینکه آیا می‌توانیم با تله‌پاتی، ایمپلنت موجود در مغز افراد را کنترل کنیم یا خیر نیز خود جای سوال دارد و وجه‌ی خطرناک این طرح خواهد بود.

telep.jpg

در حال حاضر فیسبوک و تسلا دو شرکت بزرگی هستند که پروژه‌هایی را برای به وجود آوردن ارتباطات عصبی در دست توسعه دارند ولی راهکارهای آنها در جهت اهداف تجاری‌شان است. در این طرح‌ها نیز بحث حریم خصوصی مطرح است و اینکه اگر امکان دسترسی و هک به این سیستم‌ها وجود داشته باشد باید چطور با آنها رفتار کرد؟

اگرچه به صورت واضح در گزارش منتشر شده توسط انجمن سلطنتی انگلستان به کاربردهای خاص این طرح اشاره نشده و ظاهراً همه اهداف در زمینه پزشکی، درمانی و برای کمک به بیمارانی که دچار نقص در سیستم گفتاری و یا احساسی هستند بیان شده ولی باید توجه داشته باشیم که تحقق این طرح شاید بیشتر از مزایایش مشمول ناامنی‌هایی باشد که برای کاربران و شهروندان ایجاد خواهد نمود.

در انتها باید به این مورد نیز اشاره داشته باشیم که در صورت توفیق یک دولت و یا شرکت به ساخت عملی ایمپلنت‌های مغزی که توانایی ارتباطی تله‌پاتیک را به ما بدهند نیز نباید منتظر اعلام عمومی آن باشیم؛ چرا که جنجال‌هایی که در پی این اعلام بروز خواهند کرد مسلماً مانع توسعه بیشتر آن خواهند شد. با این اوصاف این دست از طرح‌ها اگرچه این روزها در حال توسعه هستند ولی بیشتر به صورت سری خواهند ماند تا روزی که دیگر نشود جلوی آنها را گرفت، شاهد معرفی‌شان باشیم.

منبع : شهر سخت افزار

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار