کد خبر: ۲۶۰۱۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۲ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 September 04
برخی نوزادان در زمان تولد با مشکل وضعیت غیرعادی کاسه سر مواجه هستند و برای تشخیص دقیق این موضوع، یک سیستم مبتنی بر تلفن همراه ابداع شده است.
به گزارش آی تابناک : این سیستم مبتنی بر تلفن همراه نیاز به پرتونگاری برای شناسایی ناهنجاری‌های جمجمه سر نوزادان را هم از بین می‌برد؛ به خصوص که تکرار پرتونگاری سلامت نوزادان را به طور جدی به خطر می‌اندازد.

در حال حاضر برای تعیین دقیق میزان ناهنجاری جمجمه سر نوزاد، از روش‌هایی مانند توموگرافی رایانه‌ای یا ام آر آی استفاده می‌شود که تشعشعات رادیویی هر دو روش برای سلامت نوزادان بسیار خطرناک است. از همین رو از روش‌های یادشده تنها در شرایط حاد برای نوزادان استفاده می‌شود.

این سیستم که در اسپانیا ابداع شده مبتنی بر استفاده از یک اپلیکیشن تلفن همراه و یک کلاه پلاستیکی منعطف بوده و برای استفاده نوزادان تا ۱۲ ماهگی مناسب است. بعد از قراردادن کلاه یادشده بر روی سر نوزاد، ویدئویی در محیط اپلیکیشن از تمامی زوایای سر وی تهیه شده و سپس از این ویدئو برای تهیه مدلی سه بعدی و رایانه‌ای استفاده می‌شود که نشان دهنده میزان ناهنجاری وضعیت سر نوزاد است.

انتظار می‌رود بعد از تکمیل بررسی‌ها، استفاده درمانی از اپلیکیشن یادشده در بیمارستان‌های اسپانیا و دیگر نقاط جهان آغاز شود.منبع : مهر

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار