کد خبر: ۲۵۷۷۷
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۹ - ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 August 24
محققان کشور موفق به طراحی کارخانه گیاهی عمودی شدند که می توان‌ در آن سبزیجات برگی‌ را پرورش داد؛ در این روش مصرف آب یک‌درصد کشت در مزرعه است.

به گزارش آی تابناک : ساسان علی نیائی فرد مجری طرح کارخانه گیاهی عمودی برای سبزیجات برگی اظهار کرد: برای کشت سبزیجات برگی معمولا مشکلاتی اعم از «نیاز آبی بالا»، «تولید در حواشی شهرهای بزرگ با آبهای نامناسب و فاضلاب»، « مصرف بیش از حد کود شیمیائی»، «استعمال شدید انواع سموم آفت­کش و قارچ­کش»، « باقیمانده مواد شیمیائی (نیترات) و سموم در محصول» وجود دارد.

وی با بیان اینکه همچنین محصول نهایی سبزیجات برگی به فراخور زمان از قیمتهای بالایی برخودار است، گفت: اتلاف ۵۰ درصدی محصول در مرحله پس از برداشت، مشکلات مربوط به بسته بندی به دلیل وجود کثیفی و میکروب­ها بر روی محصول، مشکلات مربوط به عرضه سبزیجات برگی در زمان و مکان مناسب، ریسک بالای ابتلا به برخی امراض از جمله وبا معضلاتی هستند که تولید آنها را به صرفه نمی دانیم.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه به دلیل مشکلات فراوان در تولید سبزیجات گیاهی در صدد برآمدیم تا کارخانه گیاهی را طراحی کنیم، بیان کرد: سبزیجات برگی وقتی در مزرعه کشت داده می شوند نیاز به آب فراوانی دارند در حالیکه در کارخانه گیاهی میزان آب به یک درصد می رسد.

نیائی فرد با بیان اینکه در کارخانه گیاهی، گیاه در سطح کشت داده نمی شود، بیان کرد: کشت عمودی گیاه به صورت طبقه ای در یک متر مربع بدون خاک است و مصرف آب آن یک درصد است در پروسه کشت عمودی گیاه این موضوع در نظر گرفته می شود تا سبزیجات برگی در کمترین سطح رشد کنند.

وی با بیان اینکه مشکل عدم وجود وسائط نقلیه مناسب و عدم تعادل بین عرضه و تقاضای محصول در زمانهای مختلف سال با کشت سبزیجات برگی در کارخانه گیاهی مرتفع می شود، بیان کرد: طبق بررسی­های صورت گرفته با تولید محصول سبزی برگی (به ویژه کاهو) توسط تکنولوژی کارخانه گیاهی در کلان­شهر ها می توان تمام معضلات مطرح شده در رشد سبزیجات برگی را از بین برد .

وی با اشاره به روشی که در کارخانه گیاهی اجرایی می شود، گفت: این تکنیک که در ایران به دنبال آن هستیم به جای اینکه در سطح زمین تولید داشته باشیم تولید را در حالت عمودی قرار می دهیم  و سیستم کشت به صورت طبقاتی خواهد بود.

وی با اشاره به مزایای کشت سبزیجات برگی در کارخانه گیاهی گفت: محصول به  صورت سالم پرورش داده می شود و چون در محیط ایزوله گیاه کشت داده می شود آفت یا بیماری به گیاه سرایت نمی کند که نیاز به سمی داشته باشند.

نیائی فرد با بیان اینکه این سیستم در کشورهای شرق آسیا، امریکا و اروپا استفاده می شود، گفت: چون مصرف آب در این سیستم یک درصد است کاربرد آن می تواند در هر فضایی به صرفه و مفید باشد؛ ریحان، کاهو و ...از جمله سبزیجات برگی هستند که می توانند در این کارخانه کشت داده شوند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه کاهو، بیشترین سبزی برگی در دنیا و ایران است از این رو کارخانه گیاهی عمودی از جمله روش هایی است که می تواند نیاز خانوار را برطرف سازد.

نیائی فرد گفت: فرق این روش با مزرعه این است که پرتی آب در این سیستم نداریم و همه آب مصرفی به گیاه می سد.

وی افزود: ما توانستیم در یک متر مربع ۱۵۰ هد کاهو برداشت کردیم؛ به طوریکه در سطح مزرعه در یک مترمربع ۱۰ هد کاهو با مشکلات کنونی به تولید می رسد.

وی افزود: این طرح به صورت صنعتی به تازگی به نتیجه رسیده و آماده سرمایه گذاری است تا توسعه داده و مشکلات کنونی مرتفع شود.

این طرح با همکاری دانشمندان روسی، چینی و هلندی به نتیجه رسیده و در این کشورها کم و بیش در حال اجراست.




منبع : مهر 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار