کد خبر: ۲۳۲۱۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۸ - ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 13
عراق یک محموله سلاح ساخت اوکراین را که از بندری در امارات به بندر ام قصر البصره در جنوب عراق قاچاق شده بود شناسایی و توقیف کرد.

به گزارش تابناک؛ کشف یک محموله قاچاق سلاح که از امارات به عراق ارسال شده بود، جنجال برانگیز شده است.

طبق گزارش‌های خبری، مقامات عراق در حال بررسی جزئیات ماجرای تلاش برای وارد کردن یک محموله تسلیحاتی به عراق از طریق بندر «أم قصر» البصره در جنوب عراق هستند که توسط کمیته گذرگاه‌های مرزی عراق در روز سه‌شنبه (20 فروردین) شناسایی شد.

یک مقام امنیتی محلی در البصره عراق در گفت وگو با وبگاه خبری «العربی الجدید» از ورود یک تیم ارشد امنیتی از بغداد به این شهر مشرف به آب‌های خلیج فارس در جنوب عراق خبر داد که شامل اطلاعات، امنیت ملی و کمیته گذرگاه‌های مرزی است تا درباره این موضوع تحقیق کنند.

این منبع با بیان اینکه دستگاه های امنیتی شهر البصره هنوز مطمئن نیستند چه کسی به ویژه در داخل عراق از این تسلیحات ذی‌نفع است، افزود: محموله مذکور شامل تسلیحات سبک ساخت اوکراین است که در حال حاضر در بندر البصره و تحت حفاظت شدید توقیف شده است.

کمیته گذرگاه‌های مرزی عراق روز سه شنبه اعلام کرده بود که عملیات قاچاق یک محموله سلاح به داخل عراق از طریق بندر ام قصر را ناکام گذاشته است.

این کمیته در بیانیه ای افزود: بر اساس اطلاعات سرویس اطلاعات وزارت کشور مبنی بر وجود محموله سلاح‌های آماده قاچاق که در داخل یک کانتینر در بندر ام قصر جاسازی شده بود، پلیس گمرک محموله سلاح را شناسایی و توقیف کرد.

بر اساس بیانیه مذکور محموله سلاح شامل هزار و سی و سه قبضه سلاح اوکراینی بوده و تدابیر قانونی درباره این محموله توقیف شده اتخاذ شده است.

رسانه‌های داخلی عراق به نقل از منابع امنیتی در بنادر البصره گزارش دادند که این محموله سلاح از بندر «جبل علی» امارات عربی متحده به بندر ام قصر رسیده بود و شرکتی که آن را آماده کرده ترکیه‌ای بوده و با کشتی دیگری به بندر امارات و از آنجا به عراق منتقل شده است.

وبگاه خبری بغداد الیوم هم به نقل از منابع امنیتی آورده است، تفنگ‌های قاچاق شده در جعبه‌های اسباب بازی کودکان تعبیه شده بود و به عنوان محموله اجناس اسباب بازی از امارات به عراق رسیده بود.

شرکتی که محموله تسلیحاتی به نام آن وارد شده شرکت «جنة العقیق» نام دارد و علی الناصری، مدیر عامل آن به مکانی نامعلوم گریخته است.

یک عضو شورای استانی النصره هم به العربی الجدید گفت که مقامات عراقی احتمالا از کشوری که این کشتی از آنجا آمده می‌خواهند جزئیات بیشتری درباره محموله‌ای که از بنادر آن خارج شده است، ارائه دهد.

وی با اشاره به رد پای مافیای سلاح یا طرف‌های مرتبط با احزاب صاحب نفوذ در عراق در قاچاق این محموله سلاح گفت: طرف‌های امنیتی طرفی که کشتی را فرستاده می‌شناسند و جزئیات دیگری هم در اختیار دارند؛ اما منتظر تحقیقات تا قبل از اعلام موضوع به طور نهایی کامل شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار