کد خبر: ۲۲۱۳۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۵ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 09
با وجود پیشرفت قابل‌توجه و تعدادی از موافقتنامه‌های امضاشده، همانند نشست ماه دسامبر اتحادیه اقتصادی اوراسیا، طرفین بار دیگر موفق به یافتن مصالحه در قیمت‌گذاری ترانزیت گاز نشدند.
به گزارش تابناك؛ 1 فوریه، نشست منظم شورای بین‌دولتی اوراسیا در آلماتی برگزار شد که به‌نوعی به آغاز سال در اتحادیه اقتصادی تبدیل شد. در جریان این نشست سران دولت کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا مسائل جاری یکپارچگی، تشکیل یک بازار مشترک، بررسی وضعیت تجارت متقابل و تصویب تعدادی از توافقنامه را مورد بحث قرار دادند.

اما همه چیز به‌آرامی پیش نرفت. به این ترتیب که، وزیر توسعه اقتصادی روسیه ماکسیم اورِشکین وضعیت در EAEU را به یک آسانسور گیرکرده تشبیه کرد، چرا که یکی از کشورها راه‌حل تعدادی از مسائل را سد کرده است.

در متن زیر مقاله منتشرشده در "Eurasia Expert" را در مورد تحلیل و نتایج این نشست آورده‌ایم که به مسائلی چون توافق بر سر تشکیل یک بازار انرژی واحد، ایجاد یک دستور کار دیجیتالی برای EAEU و ایجاد شرکت‌های بین‌المللی، پرداخته شده است.

یکی از موضوعات اصلی نشست همان‌طور که انتظار می‌رفت، دستور کار دیجیتالی بود. در فهرست اولویت‌های اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای سال 2019، که توسط نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان مطرح شد، همکاری در عرصه دیجیتال به‌عنوان مسیر اصلی مطرح شد، در این راستا، شورای بین‌دولتی مکانیسم‌هایی را برای تعیین زمان اجرای پروژه‌ها در این زمینه در نظر گرفت.

تیگران سرکیسیان رئیس کمیسیون اقتصادی اوراسیا گفت که چنین مکانیزمی منجر به توسعه مراکز ملی صلاحیت‌دار و ایجاد اشکال جدید همکاری خواهد شد که به‌طور گسترده‌ای کارهای مربوط به دستور کار دیجیتالی در سراسر EAEU ساده می‌شود.

در حال حاضر، طرفین الگوریتمی برای تصمیم‌گیری در مورد پروژه‌ها تعریف کرده‌اند و کمیسیون اقتصادی اوراسیا در حال حاضر یک مدل تعامل میان مراکز این‌چنینی را در قالب یک شبکه اوراسیایی ایجاد کرده است و برای بحث و گفتگو به کشورهای عضو ارسال کرده است.

با توسعه آتی موفق، این مکانیزم‌ها اشکال جدیدی از همکاری بین دولت‌ها و کسب و کار در کشورهای عضو در EAEU ایجاد کرده، و همچنین شرایطی برای شکل‌گیری و تجمع شایستگی‌های دیجیتالی و تخصص در اتحادیه به وجود خواهند آورد.

علاوه بر این، سران دولت تجربه ایجاد و کارکرد شرکت‌های بین‌المللی را که در آینده قادر به کار در همه کشورها و ایجاد محصولات تحت یک مارک تجاری خواهند بود، بررسی کردند.

مفهوم یک نام تجاری اوراسیایی، که صحبت از نیاز به ایجاد آن در فضای اوراسیا است، از اهمیت زیادی برخوردار است. و ایجاد یک چارچوب قانونی برای مارک‌های اوراسیایی نه تنها انگیزه و حمایتی برای جامعه تجاری ایجاد می‌کند، بلکه همچنین می‌تواند به تقویت فرایندهای یکپارچگی در EAEU از طریق کسب و کار خصوصی کمک کند.

در تحلیل Eurasia.Expert، تاتیانا سادوفسکایا، رئیس بخش نظارت بر توسعه اجتماعی و اقتصادی موسسه اقتصاد آکادمی ملی بلاروس، اشاره کرد که در این نشست همچنان به حل مسائل مشخص شده توسط اعضای دولت‌های EAEU در ماه نوامبر 2018 در مینسک پرداخته شد: اجرای دستور العمل دیجیتالی اتحادیه اقتصادی اوراسیا، چشم انداز یکپارچگی پارک‌های فناوری اوراسیا، ایجاد پروژه های مشترک نوآوری.

این اقتصاددان خاطر نشان ساخت: "پیش از این، طرف بلاروس بارها و بارها اهمیت اقدامات هماهنگ را برای ایجاد یک محیط سازمانی همگن برای اقتصاد دیجیتال و قوانین مربوطه در کشورهای اتحادیه اروپا ذکر کرده بود. بنابراین، از مهمترین نتایج جلسه اعضای شورای بین دولتی قطعا تصویب مکانیسم‌هایی است که اجرای موقت پروژه‌های نوآورانه را در چارچوب دستور کار دیجیتالی اتحادیه اقتصادی اوراسیا تعیین می‌کند. "

موافقتنامه امضا شده حمل و نقل در طول نشست یک گام مهم در تقویت پیوندهای یکپارچگی در اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌باشد.

این سند ایجاد یک بازار داخلی مشترک برای خدمات حمل و نقلی آبی را ممکن خواد ساخت، که برای بار دیگر چهار آزادی اتحاد یکپارچگی را تایید و تحکیم می‌کند. این امر همچنین به تحقق پتانسیل حمل و نقل و توسعه مجتمع‌های حمل و نقلی کمک خواهد کرد.

این توافق، دسترسی متقابل کشتی‌های تحت پرچم کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا را به آبراه‌های داخلی کشورهای عضو دیگر تسهیل می‌کند. این سند اجازه استتفاده از سیستم اطلاع رسانی را به اعضا خواهد داد: کشتیرانی تحت پرچم کشورهای عضو در آبراه‌ها بر اساس این سند انجام خواهد شد، تا قبل از امضا، یک سیستم اجازه برای دسترسی به آبراه‌ها کار خواهد کرد.

این سند حق حمل و نقل دوجانبه کالا، مسافران و محموله‌ها بین کشورهای عضو اتحادیه، که تحت پرچم آنها کشتی در حرکت است و دیگر کشورهای عضو که در آبراه‌های داخلی مجاور، و همچنین گذر حمل و نقلی در امتداد آبراه‌های داخلی برقرار می‌کند. همچنین در حال حاضر اسناد کشتی‎ها، اسناد صلاحیت کاپیتان‌ها و اعضای خدمه کشتی‌ها به طور متقابل به رسمیت شناخته می‌شوند.

گزارشی در مورد وضعیت تجارت متقابل در سال 2018 ارائه شد. به این ترتیب که، برای نه ماه از سال قبل، ارزش معاملات دو جانبه در اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مقایسه با دوره مشابه سال 2017، 11.9 درصد افزایش داشته و به 44.2 میلیارد دلار رسیده است.

میانگین قیمت کالاهای بازار واحد اتحادیه نشان دهنده ثبات (104.4٪) نسبت به سال قبل (112.7٪) بود. افزایش حجم تجارت دو جانبه اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مقایسه‌ قیمت‌ها (7.2٪) ، نسبت به افزایش صادرات (5.4٪) و واردات (4.2٪) کالاها در تجارت خارجی با کشورهای ثالث، بیشتر قابل توجه بود.

تنوع کالا در بازار  واحد اتحادیه اقتصادی اوراسیا از خود رشد نشان داده است. توسعه رقابت در تجارت متقابل در کشورهای شرکت کننده نه تنها انتخاب کالاها را برای مصرف کنندگان افزایش می دهد، بلکه تاثیر مثبتی بر کیفیت کالاهای تولید شده در اتحادیه نیز داشته است.

رفع موثرتر موانع موجود در بازار اتحادیه و همکاری عملی در زمینه های اقتصادی همراه با پتانسیل یکپارچگی، بیشتر موجب تسهیل تجارت شده و به رشد اقتصادی کشورهای عضو کمک خواهد کرد. این امر به افزایش ظرفیت بازار واحد، ایجاد یک تقاضای پایدار و قابل پیش بینی برای محصولات کشورهای اتحادیه منجر خواهد شد.

با توجه به وضعیت اقتصاد کلان در کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، در اقتصاد روند رو به رشدی نشان داده شده است.

بر اساس نتایج ماه ژانویه تا سپتامبر سال گذشته، بیشترین نرخ رشد در ارمنستان (6 درصد)، قزاقستان (4.1 درصد) و بلاروس (3.7 درصد) نشان داده شده است. تولید ناخالص داخلی روسیه و قرقیزستان به ترتیب 1.6 و 1.2 درصد افزایش یافته است.

رشد اقتصادی عمدتا به دلیل افزایش تعداد صنایع صنعتی و رشد بخش خدمات بوده است. در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، یک روند مثبت در تولید صنعتی، تجارت خرده فروشی و ساخت و ساز مشاهده می‌شود.

به عنوان مثال، در ارمنستان تولید صنعتی 6.7٪ ، در بلاروس - 6.8٪، در قزاقستان - 4.8٪، و در روسیه - 3٪ افزایش داشته است. توسعه صنعت به طور عمده در نتیجه توسعه صنایع فرآوری و معدنی پشتیبانی شده است.

با وجود پیشرفت قابل توجه و تعدادی از موافقتنامه‌های امضا شده، همانند نشست ماه دسامبر اتحادیه، طرفین بار دیگر موفق به یافتن مصالحه در قیمت گذاری ترانزیت گاز نشدند.

با توجه به بیانیه رئیس کمیسیون اقتصادی اوراسیا، کمیسیون کار خود را در اجرای یک برنامه برای تشکیل یک بازار گاز مشترک آغاز کرده است. این برنامه توسعه قوانین یکسان برای دسترسی به سیستم‌های حمل و نقل گاز، روش انجام معاملات مبادله گاز و قوانین تجارت در بازار گاز مشترک بررسی می‌کند. فرض بر این گذاشته شده است که کمیسیون به تدریج این اسناد را طوری برای تصویب ارائه کند، تا در سال 2025 بازار گاز مشترک شروع به کار کند.

با این حال، ماکسیم اورِشکین، وزیر توسعه اقتصادی روسیه، روز جمعه گفت که یکی از کشورهای عضو EAEU راه را برای حل یک سری از مسائل  بسته است که مانع دستیابی به یک توافق در مورد شکل‌گیری یک بازار گاز مشترک است.

به گفته وی، به همین دلیل، بحث "به مدت طولانی ادامه یافت و در مورد همه مسائل یک توافق جامع به دست نیامد"، در نتیجه، جمع بندی به یک تاریخ بعد موکول شد.

او همچنین وضعیت فعلی در اتحادیه اقتصادی اوراسیا را با یک آسانسور گیر افتاده مقایسه کرد و ابراز امیدواری کرد که در مورد مسائل موجود در اتحادیه در آینده پیشرفت بیشتری حاصل شود.

جلسه بعدی شورای بین دولتی اوراسیا در ماه آوریل و مه 2019 در ایروان برگزار خواهد شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار