کد خبر: ۲۲۱۰۸
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۵ - ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 06
رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت گازسوز شدن یا دوگانه سوزشدن حمل و نقل عمومی تاکید کرد و گفت: یکی از عوامل مهم در اصلاح حامل های انرژی قطعا موضوع گازسوز شدن حمل و نقل عمومی خواهد بود.

به گزارش تابناک؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) با مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس مجلس در این دیدار با اشاره به اهمیت و جایگاه توسعه گاز در پیشرفت کشور، اظهار داشت: خوشبختانه تاکنون اقدامات چشمگیری در عرصه گازرسانی به استان‌ها و شهرها صورت گرفته است.

وی با اشاره به اهمیت گازسوز شدن یا دوگانه سوزشدن حمل و نقل عمومی، افزود: قطعاً یکی از اولویت‌های کنونی شرکت ملی گاز باید موضوع گازسوز شدن حمل و نقل عمومی به ویژه تاکسی‌ها باشد.

لاریجانی با اشاره به آثار مثبت گازسوز شدن حمل و نقل عمومی تصریح کرد: کاهش مصرف بنزین و کاهش آلودگی هوا از مهمترین آثار مثبت این موضوع است؛ همچنین با گازسوز شدن حمل و نقل عمومی اصلاح حامل‌های انرژی راحت‌تر صورت می‌گیرد، از این رو به نظر من شرکت ملی گاز باید با همکاری بانک‌ها طرحی را جهت تحقق این مسئله تدوین کند.

وی ادامه داد: یکی از عوامل بسیار مهم در مسیر گازسوز شدن حمل و نقل عمومی توسعه جایگاه‌های عرضه گاز است، زیرا در شرایط کنونی تعداد این جایگاه‌ها کم است، بنابراین باید برنامه‌ریزی دقیقی جهت توسعه این مراکز صورت گیرد.

رئیس مجلس در ادامه یادآور شد: یکی دیگر از موضوعات مهم در بحث فعالیت شرکت ملی گاز، موضوع صادرات گاز مایع (LPG) به کشورهای دیگر است که در این رابطه نیز باید برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت گیرد.

در ادامه این دیدار، حسن منتظرتربتی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نیز با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون به ۹۸ درصد جمعیت شهری در کشور گازرسانی شده است، گفت: در این میان تنها استان سیستان و بلوچستان باقی مانده که پروژه گازرسانی به این استان هم در آینده‌ای نزدیک صورت می‌گیرد، همچنین بر اساس آمارها تاکنون به ۷۷ درصد از جمعیت روستایی گازرسانی شده و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال به ۳ هزار روستا و در سال آینده نیز به ۳ هزار روستای دیگر گازرسانی انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه در شرایط کنونی حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب گاز تولید می‌شود، افزود: این میزان تا سال ۱۴۰۰ به یک میلیارد مترمکعب می‌رسد، البته یکی از دغدغه‌های شرکت ملی گاز، بحث صرفه‌جویی در مصرف به ویژه در نیروگاه‌هاست، زیرا طبق بررسی‌های صورت گرفته این مراکز تا ۳۰ درصد قابلیت صرفه‌جویی دارند.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی شرکت ملی گاز برای مقاوم‌سازی شبکه گازرسانی در برابر بلایای طبیعی، تصریح کرد: خوشبختانه شرکت ملی گاز اقدامات قابل قبولی در این رابطه در استان تهران صورت داده و این موضوع در شهرهای بزرگ دیگر نیز در حال پیگیری و انجام است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پایان این دیدار همچنین گزارشی در رابطه با صادرات گاز به کشورهای منطقه، تعیین میزان عوارض در قبوض گاز و اختصاص آن به بحث گازرسانی به مدارس، دریافت آبونمان در قبوض گاز و صادرات گاز مایع به کشورهای منطقه یا فرامنطقه‌ای ارائه کرد.

منبع:مشرق

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار