کد خبر: ۲۲۰۸۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۷ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 05
مقامات پلیس دانمارک اعلام کردند که دو نفر از کارمندان شرکت چینی هواوی را به علت نقض قوانین مربوط به اقامت و ویزای کار در این کشور اخراج کرد.
به گزارش تابناک؛ ماه پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی بود که منگ وانژو، مدیر ارشد مالی شرکت هواوی در کانادا به اتهام جاسوسی و دور زدن تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه برخی از کشورها نظیر ایران دستگیر و بازداشت شد و حالا این دومین بار در مدت اخیر است که کارمندان و کارکنان فعال در شرکت چینی هواوی دستگیر می‌شوند.

هواوی که بزرگترین تولیدکننده و توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه کننده موبایل در جهان محسوب می‌شود، در طول یک سال اخیر از سوی دولت ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای هم پیمانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است و بسیاری از این کشورها اعم از ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی استفاده از محصولات هواوی و نصب تجهیزات مخابراتی و فعالیت این شرکت چینی را تحت تأثیر اتهامات جاسوسی برای دولت چین و نقض حریم خصوصی کاربران ممنوع اعلام کرده‌اند.

حالا به تازگی به نظر می‌رسد که دو نفر از کارمندان شرکت هواوی دوباره به دردسر افتاده و این بار در کشور دانمارک توسط مقامات پلیس این کشور شناسایی شده و از این شرکت اخراج شده‌اند.

با اینکه این بار همانند اخبار و گزارش‌های قبلی، این دو نفر به اتهام جاسوسی و دور زدن تحریم‌های اقتصادی و غیره دستگیر و بازداشت نشده‌اند، اما به نظر می‌رسد که سریال ادامه دار رسوایی‌های هواوی در اروپا و بسیاری دیگر از کشورهای جهان پایانی ندارد و نام این شرکت و کارمندان خطاکارش همچنان هر از گاهی در سر تیتر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های جهان قرار می‌گیرد.

رویترز نوشت به گفته پلیس این کشور، مشکلی که موجب شده است این دو نفر از کارمندان شرکت چینی هواوی در دانمارک از کار خود اخراج شوند، تأخیر در تمدید ویزای کار و همچنین نقض قوانین مربوط به اقامت آنها در این کشور بوده است.

به نظر می‌رسد که هواوی در طول یک سال اخیر به شدت زیر تیغ ایالات متحده آمریکا و به تبع آن برخی دیگر از کشورها قرار گرفته است با اینکه بارها مقامات این شرکت چینی تمامی اتهامات وارده نظیر جاسوسی و حمایت دولت چین را رد و تکذیب کرده‌اند، اما همچنان تحت فشار از سوی دولت برخی از کشورها قرار گرفته است.

این شرکت همچنین پس از دستگیری و بازداشت مدیر ارشد مالی در کانادا به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا بیش از پیش تحت فشارهای سیاسی قرار گرفته است.

ماجرا از اوایل سال جاری میلادی آغاز شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که گوشی‌های هوشمند ساخت شرکت‌های چینی نظیر هواوی و زدتی‌ای از شهروندان و مقامات آمریکایی جاسوسی می‌کنند و اطلاعات شخصی و محرمانه بسیاری را تحویل دولت چین می‌دهد تا علیه ایالات متحده از آن‌ها استفاده کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار