کد خبر: ۲۱۶۱۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۱ - ۲۴ دی ۱۳۹۷ - 2019 January 14
گزارشگران بدون مرز حملات گسترده جلیقه زردها در اعتراضات اخیر علیه روزنامه‌نگاران را در سراسر کشور فرانسه محکوم کرد.
به گزارش تابناک؛ به نقل از خبرگزاری فرانسه، کریستفر دولوآر دبیرکل دیده‌بان حقوق رسانه در پاریس گفت: ما با وضعیت بسیار جدی مواجه هستیم که ممکن است وخیم‌تر هم بشود. ما از همه برگزارکنندگان اعتراضات "جلیقه زردها" می‌خواهیم که این خشونت فزاینده علیه روزنامه‌نگاران را در اعتراضات اخیر محکوم کنند.

این اظهارات پس از این بیان شد که روزنامه‌نگاران و خبرنگاران از سوی برخی معترضان در اعتراضات اخیر روز شنبه مورد ضرب و شتم قرار گرفته و تهدید به تجاوز شدند.

همچنین او در ادامه اظهاراتش از برخی معترضان که به محافظت از خبرنگاران کمک کردند قدردانی کرد و از کسانیکه مرتکب اقدامات غیر قابل قبول و ضد دمکراتیک شده‌اند، به شدت انتقاد کرد.

عوامل حمله به روزنامه‌نگاران اعلام کردند: اگر شما اتفاقات و اعتراضات را همان گونه که ما می‌بینیم به طور کامل منعکس نکنید، ما به شما حمله خواهیم کرد.

در اعتراضات روز شنبه برخی افراد که جلیقه زرد بر تن داشتند یک مامور امنیتی به همراه گزارشگران تلویزیون ال سی آی را در شمال روئن مورد ضرب و شتم قرار دادند و بینی یکی از آنها را شکستند.

همچنین دو خبرنگار تصویری فرانسه در شهر تولون از سوی برخی معترضان تهدید شدند.

در شهر مارسی نیز جمعیت معترض علیه یک روزنامه‌نگار تلویزیونی و همچنین دو عکاس محلی توهین کرده و از فعالیت آنها جلوگیری کردند.

در جنوب کشور نیز یک روزنامه‌نگار مورد ضرب و شتم قرار گرفت و یک گزارشگر خانم نیز در شهر تولوز تهدید به تجاوز شد.

کریستف کاستانر، وزیر کشور فرانسه نیز در پیامی در توییتر از حملات اخیر علیه روزنامه‌نگاران به شدت انتقاد کرد.

وی نوشت: در دموکراسی ما مطبوعات آزاد هستند. در جمهوری ما، آزادی برای اطلاع‌رسانی غیر قابل اجتناب است. حمله به روزنامه‌نگاران حمله به آزادی و جمهوریت ماست.

بیش از 84 هزار نفر شب شنبه و نهمین هفته در اعتراضات علیه امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه شرکت کردند که وزارت کشور اعلام کرد که در این تظاهرات اخیر 50 هزار نفر بیشتر از اعتراضات شنبه گذشته حضور داشتند.

با این حال میزان خشونت‌ها کاهش یافته، اما باز هم صدها نفر بازداشت و درگیری‌های میان پلیس در اعتراضات پاریس و شهرهای دیگر رخ داد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار