گروه E

کره شمالی - قطر (ساعت 14 و 30 دقیقه)

تیم های کره شمالی و قطر در حالی در دومین دیدار خود به مصاف هم می روند که قطر در بازی نخست خود با دو گل لبنان شکست داد اما کره شمالی به چهار گل مغلوب عربستان شد.

کره شمالی که در رتبه صد و نهم رنکینگ فیفا قرار دارد،  برای پنجمین بار حضور در جام ملت های آسیا را تجربه می کند.آنها به جز 39 سال پیش که در نخستین دوره حضورشان در بین 10 تیم چهارم شدند، در سه دوره دیگر که حضور داشتند نتوانستند از مرحله گروهی عبور کنند. کره شمالی پس از جام ملت های 1980 که چهارم شدند، همچنان در حسرت یک برد در جام ملت ها هستند و باید دید در بازی امشب مقابل قطر این طلسم 39 ساله می شکند یا خیر.

هدایت کره شمالی برعهده کیم یونگ جون سرمربی جوان و 35 ساله است که فقط سه سال از کاپیتان و دروازه بان تیمش ری یونگ گوک مسن تر است. کره شمالی شش بازیکن لژیونر دارد که مهمترینش مهاجم جوان و 20 ساله «هان کوانگ سونگ» بازیکن تیم  فوتبال کالیاری است که به طور قرضی در پروجای ایتالیا در سری B بازی می کند.البته این بازیکن در بازی نخست مقابل عربستان در دقیقه 44 اخراج شد تا این مسابقه را نیز از دست بدهد.

در طرف مقابل تیم ملی قطر میزبان جام جهانی 2022، در حال حاضر آخرین تورنومنت معتبری است که پیش از میزبانی جام جهانی بازی می کند و موفقیت در این مسابقات برای به دست آوردن اعتبار بسیار مهم است. عنابی ها از چندین سال قبل در تلاش برای قدرت گرفتن در فوتبال آسیا بودند و با آوردن بازیکنان خارجی و خرج های فراوان کمی توانستند قدرتمند شوند و از سطح تیم های مثل بحرین و لبنان و تیم های ازین دست بالاتر هستند اما هنوز نتوانستند به سطح قدرت های اول آسیا برسند.

قطر که در آخرین دیدار دوستانه اش پیش از جام ملت ها از تیم ملی فوتبال ایران شکست خورد، دیگر مهاجم توانمندی مانند سباستین سوریا کوینتانا اروگوئه ای الاصل که سالها در خط حمله این تیم می درخشید را در ترکیب ندارند و حالا امیدشان در خط حمله به موعذ علی مهاجم 22 ساله الدوحیل است. این مهاجم جوان به تازگی درخشش زیادی داشته و علاوه بر اینکه در بازی نخست مقابل لبنان یکی از گلهای قطر را به ثمر رساند، در دیدار رفت نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا نیز توانست تک گل تیمش را مقابل پرسپولیس به ثمر برساند.

شاگردان فلیکس سانچز اسپانیایی با پیروزی در این مسابقه می توانند صعود خود را به مرحله بعد قطعی کنند.

در حال تکمیل

گروه F

عمان - ژاپن (ساعت 17)

ژاپنی ها که یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در این رقابتها محسوب می شوند، در بازی نخست خود، عملکرد قاطع و در حد مدعی قهرمانی نداشتند و به سختی و با نتیجه سه بر دو از سد ترکمنستان گذشت. عمان نیز در بازی نخست خود دو بر یک مقابل ازبکستان شکست خورد و برای زنده ماندن شانس صعودش، باید مقابل ژاپن امتیاز بگیرد.

سامورایی ها با چهار بار قهرمانی در جام ملت‌ها پرافتخار‌ترین تیم تیم قاره کهن محسوب می شوند . ژاپن که در رنکینگ فیفا در رتبه پنجاهم قرار دارد، در سال‌های ۱۹۹۲، ۲۰۰۴، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۱ توانسته قهرمان آسیا شود.

در سمت مقابل تیم ملی فوتبال عمان برای چهارمین با است که در جام ملت‌های آسیا حضور پیدا می‌کند و اولین تجربه آن‌ها نیز در سال ۲۰۰۴ بود آن‌ها در ۱۲ بازی قبلی خود در جام ملت‌های آسیا ۴ باخت، ۳ تساوی و ۲ شکست را تجربه کردند و از مرحله گروهی تا به حال نتوانسته اند عبور کنند. همه بازیکنان تیم عمان در لیگ های کشورهای حوزه خلیج فارس بازی می کنند به جز یکی از هافبکهایشان که در لیگ مالت بازی می کند.

هدایت این تیم بر عهده پیم فربیک هلندی استو در رنکینگ فیفا رتبه ۸۲ قرار دارند.

در حال تکمیل

ترکمنستان - ازبکستان (ساعت 19 و 30 دقیقه)

دو کشور که بیشترین مرز مشترک را با یکدیگر دارند  و همسایه هم هستند و در شمال ایران قرار دارند، در دومین دیدارشان به مصاف هم می روند. البته هر دو کشور در گذشته قسمتی از ایران بودند.

ازبکستان در بازی اول خود عمان را شکست داد اما ترکمنستان مقابل ژاپن مغلوب شد . دیدار این دو تیم با سبک فوتبالی تقریبا مشابه می تواند جذابیت های فراوانی داشته باشد. البته ازبکستان از نظر فوتبالی قوی تر از ترکمنستان محسوب می شود و باید دید در این بازی می تواند از سد همسایه خود عبور و صعودش را قطعی کند یا خیر. البته ترکمنستان در بازی با ژاپن نشان داد که حریف دست بسته ای نیست و می تواند حتی برای پرافتخارترین تیم قاره دردسر ایجاد کند.

تیم ملی فوتبال ازبکستان تا به حال ۷ بار در جام ملت‌ها حضور داشته است و بهترین نتیجه‌ای که توانسته است به دست بیاورد چهارمی سال ۲۰۱۱ در کشور قطر بوده است آن‌ها در رنکینگ فیفا رتبه ۹۵ را دارند و در آسیا نیز چهاردهم هستند.

در طرف مقابل تیم ملی ترکمنستان دومین حضورش را در جام ملت‌های آسیا تجربه می‌کندو هنوز موفق به کسب پیروزی در این رقابتها نشدند. این تیم در حال حاضر در رتبه صد و بیست و هفتم فیفا قرار دارد.

در حال تکمیل