کد خبر: ۲۰۵۳۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۸ - ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - 2018 November 09
مریخ نورد فرصت، درطول ماموریت‌های خود موفق به کشف نشانه‌هایی از وجود حیات درسطح سیاره مریخ شده است.

به گزارش آی تابناک : کارشناسان ناسا اعلام کردند به تلاش برای برقراری ارتباط با مریخ نورد فرصت (Opportunity) پایان داده‌اند، زیرا هیچ روزنه امیدی برای احیای مریخ نورد وجود نداشته است.

مریخ نورد پرسابقه ناسا به دلیل آسیب به پنل‌های خورشیدی و باتری‌های خود درآستانه پیوستن به تاریخ است و ناسا یکی از ابزار‌های تحقیقاتی خود درسطح سیاره مریخ را ازدست داد.

به گفته محققان پس از گذشت ۴ ماه از بروز توفان درسطح مریخ و نشستن میزان فراوان گرد وخاک برروی پنل باتری‌های خورشیدی کاوشگر دیگر امکان برقراری ارتباط با آن وجود ندارد و باتری‌ها کاملاً خالی از شارژ شده اند.


ارتباط مریخ نورد فرصت از تاریخ ۱۰ ژوئن سال میلادی جاری با محققان مرکز آژانس فضایی آمریکا، nasa قطع شده است. با وجود آنکه اکنون مدت‌ها از زمان فروکش کردن توفان می‌گذرد و آسمان جو مریخ بدون توفان است، اما باتری‌های خورشیدی موجود دربدنه مریخ نورد فرصت هیچ واکنشی نشان نداده و به شارژ مریخ نورد نپرداخته اند.

کارشناسان در نظر دارند طی روز‌های آتی پروژه تلاش برای برقراری ارتباط با مریخ نورد فرصت را به اتمام برسانند.

محققان ناسا از زمان فروکش کردن توفان، روزانه سیگنال‌هایی برای ارتباط با مریخ نورد ارسال می‌کردند، اما به نتیجه‌ای دست نیافتند.

به گفته محققان امکان دارد دراثر توفان و غبارآلود شدن جو مریخ، باتری‌ها دچار افت شدید دما شده وکارایی خود را از دست داده باشند.


کارشناسان اعلام کرده اند درنهایت یک الی دوهفته دیگر به تلاش برای برقراری ارتباط با مریخ نورد ادامه خواهند داد و پس از آن درصورت موفق نبودن پروژه به طور رسمی پایان ماموریت مریخ نورد فرصت را اعلام می‌کنند.

دو مریخ نورد فرصت و روح، درسال ۲۰۰۴ برای پژوهشی ۹۰ روزه به سیاره مریخ ارسال شدند. مریخ نورد روح به دلیل یخ زدگی دربازه زمانی کوتاهی از دسترس خارج شد، اما مریخ نورد فرصت تا سال جاری به مدت ۱۴ سال به ماموریت خود ادامه داد. این دو مریخ نورد جزوبرنامه اکتشاف سیاره مریخ بودند و تصاویر واطلاعات فوق العاده مناسبی به زمین ارسال کردند.


اکنون افزون بر مریخ نورد فرصت ناسا، مریخ نورد کنجکاوی نیز درسطح مریخ وجود دارد که خوشبختانه دور از وقوع توفان درسطح سیاره بود و به دلیل فناوری‌های پیشرفته‌تر به نسبت فرصت، آسیب خاصی ندید و اکنون درحال انجام ادامه ماموریت خود برسطح سیاره مریخ است.

مریخ نورد فرصت، درطول ماموریت‌های خود موفق به کشف نشانه‌هایی از وجود حیات درسطح سیاره مریخ شده است.

منبع:Dailymail

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار