کد خبر: ۲۰۳۴۴
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۹ - ۰۶ آبان ۱۳۹۷ - 2018 October 28
شرکت تحقیقاتی IBM با کمپانی Symrise یکی از سازندگان طعم و عطر همکاری کرده تا یک دستگاه مبتنی بر هوش مصنوعی بسازد که می‌تواند عطر دلخواه کاربران را بسازد.

به گزارش آی تابناک : شرکت تحقیقاتی IBM با کمپانی Symrise یکی از سازندگان طعم و عطر همکاری کرده تا یک دستگاه مبتنی بر هوش مصنوعی بسازد که می‌تواند عطر دلخواه کاربران را بسازد.

این دستگاه با الهام از الهه‌ی بوی خوش یونان باستان، فیلیرا (Philyra) نام گرفته و با کمک یادگیری ماشینی می‌تواند میان هزاران ماده‌ی اولیه، فرمول و روش‌های مختلف، بگردد و بهترین گزینه را بر اساس سلیقه‌ی یک کاربر انتخاب نماید. پژوهشگران شرکت IBM مدعی شده‌اند که سیستم جدید طراحی شده توسط آنها می تواند ترکیبات خاصی را بیافریند و عطر های منحصر به فردی تولید کند.

کمپانی Symrise هدف خود از توسعه‌ی چنین سیستمی را تولید رایحه‌های خاصتر یا کمک به تولیدکنندگان توصیف کرده و مدعی شده که قصد ندارد ماشین‌ها را جایگزین بینی انسان کند.

نحوه عملکرد فیلیرا بدین صورت است که این ماشین، هزاران فرمول و ماده‌ی اولیه را بررسی می‌کند تا الگو‌ها یا ترکیبات جدیدی از میان انها پیدا کرده و عطر جدیدی که مشابه آن در بازار وجود ندارد را تولید نماید.

برای مثال فیلیرا می‌تواند میزان مواد اولیه فرمول‌های قبلی را بالا و پایین ببرد یا اینکه جایگزین‌هایی برای مواد اولیه بیابد. پس از این اتفاق سیستم یاد شده می‌تواند با بازخوردگیری از مخاطب، درصد درست میزان مواد اولیه یا فرمول انتخابی خود را ثبت نماید.

همچنین این ماشین می‌تواند عطر‌های ساخته شده توسط خود را با دیگر موارد مشابه موجود در بازار مقایسه کند و بهترین گزینه را انتخاب نماید. این مسئله هم می‌تواند به کمک متخصین بیاید و هم ممکن است در آینده‌ای نزدیک جایگزین آنها گردد.

Philyra قرار است دو عطر جدید برای برند برزیلی O Boticário تولید کند و آنها را اواسط سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه کند. کمپانی Symrise قصد دارد در آینده‌‌ای نزدیک از این تکنولوژی برای آموزش متخصصین عطرسازی و رایحه شناسی کمک بگیرد.

با این وجود از آنجایی که هوش مصنوعی موفق شده بارها انسان‌ها را در خواندن متون و بازی‌های مختلف نظیر DotA 2 شکست دهد، به نظر می‌رسد کم کم جای هوش مصنوعی را بگیرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار