کد خبر: ۱۷۲۲۲
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۰ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 10
محققان با کمک پرینتر سه بعدی و سیلیکون ماده ای ساخته اند که قابلیت باد شدن دارد. می توان این ماده را در فضای داخلی خودروهای خودران به کار گرفت و شاهد تغییر شگرفی در این صنعت بود.
به گزارش آی تابناک : شرکت خودروسازی بی ام دبلیو با همکاری محققان MIT یک ماده انعطاف پذیر و مانند بادکنک ساخته که با فشار هوا تغییر شکل می دهد. شکل و سختی این ماده  برحسب دستور تغییر می کند. این ماده که با پرینتر سه بعدی تولید می شود، در طراحی فضای داخلی خودرو و برای شخصی سازی بخش های مختلف با کاربرد های متعدد، کارآمد خواهد بود.

اگر خودروهای نسل آینده واقعا خودران باشند، بنابراین با به کارگیری این ماده در آن شاهد تغییری شگرف در شکل و عملکرد فضای داخلی آن خواهیم بود.

به هرحال محققان پس از دو سال پژوهش این ماده را ساخته اند. ماده مذکور فناوری هایی مانند پرینت سریع مایع و نرم ربات را ترکیب می کند تا اشیایی بسازد که در عرض چند ثانیه شبیه بادکنک باد می شوند و تغییر شکل می دهند.

ساخت چنین موادی در گذشته کار بسیار مشکلی بود و نیازمند دستگاه های پیچیده الکترومکانیکی یا روش های قالبگیری پیشرفته بود. اما روش نوین بسیار ساده است و با کمک پرینتر سه بعدی و سیلیکون انجام می شود.

به گفته محققان اشیایی که با این ماده شبیه بادکنک ساخته می شوند را می توان در هر اندازه یا شکلی ساخت. با دستکاری فشار هوا در آنها شکل این اشیا نیز تغییر می کند.

ماده ای که تولید خودروهای خودران را دگرگون می کند


منبع : نیواطلس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار