کد خبر: ۱۶۷۶۱
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۴ - ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 16
کارگروه ثبت اختراع صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از 9 اختراع پژوهشگران ایرانی برای ثبت بین المللی حمایت می کند.

به گزارش آی تابناک : حمایت از ثبت بین‌المللی اختراع یکی اقدامات مهم کارگروه ثبت اختراع صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و حالا این کارگروه درصدد حمایت از 9 اختراع از پژوهشگران کشورمان برای ثبت بین المللی است.

مخابرات، داروسازی، علوم زیستی، تجهیزات پزشکی، مکانیک، مهندسی سازه و مهندسی خاک از جمله حوزه های این اختراعات است.
بر اساس این گزارش، کمک به تامین هزینه های ثبت بین المللی اختراعات، ترویج و ارتقاء فرهنگ ثبت دستاوردهای تحقیقات و پژوهش های استادان، دانشجویان و پژوهشگران ایرانی داخل و خارج، کمک به اجرایی شدن سیاست تبدیل دانش به ثروت و تجاری سازی اختراع ها، کمک به ارتقاء جایگاه ایران در بین کشورهای دارای ثبت اختراع ها و توسعه فعالیت های حمایتی صندوق در راستای اهداف و اولویت های نقشه جامع علمی کشور از جمله اهدافی است که این کارگروه دنبال می کند.
بر همین اساس شخصی که برای نخستین بار محصول یا فرآیندی را اختراع می کند با داشتن شرایطی می تواند از حمایت صندوق بهره مند شود. اختراع باید برای نخستین بار در جهان باشد، ضمن اینکه دارا بودن ابتکار و کاربرد صنعتی از دیگر شروط ثبت یک اختراع محسوب می شود.
ثبت بین المللی اختراع اهمیت بسیاری دارد یکی از مهم‌ترین الزامات و پیش‌نیازهای ورود محصولات دانش‌بنیان به بازارهای بین‌المللی اطمینان از حفاظت از حقوق مالکیت فکری و اثبات حق مالکیت فناوران و شرکت‌ها بر آنها است.
از این رو نظام‏های مالکیت فکری و به ویژه نظام ثبت اختراع (پتنت) برای ثبت رسمی این دستاورد‌ها و احراز مالکیت افراد بر نوآوری‏‌ها و ابتکاراتشان در کشورهای مختلف ایجاد شده است.
عدم توجه به قوانین مالکیت فکری در بازار بین‌الملل می‌تواند خسارات زیادی را از جمله افشا شدن فناوری در بازار هدف یا مورد پیگرد قرار گرفتن از طرف رقبا و سازندگان محصولات مشابه شود. بنابراین فعالیت های این کارگروه نیز در راستای حفاظت از حقوق مالکیت فکری است و تاکنون 371 اختراع از پژوهشگران ایرانی برای ثبت بین المللی حمایت شده است.منبع : ایرنا 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار