تاریخ انتشار: ۱۱:۳۵ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 15
دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی؛ خبر داد: بر اساس شاخص GCI منتشرشده از سوی اتحادیه بین‌المللی مخابرات، وضعیت ایران در سطح متوسطی قرار دارد.
به گزارش آی تابناک : مهدی فقیهی دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی؛ به عنوان سخنران کلیدی در کارگاه بین‌المللی امنیت سایبری؛ با تأکید بر  محک زدن مهم‌ترین معیارهای سنجش جامعه اطلاعاتی اظهار کرد: شاخص GCI  شاخصی است که ITU" اتحادیه بین‌المللی مخابرات" برای ارزیابی سطح امنیت سایبری کشورهای مختلف، بر مبنای شاخص‌های متعددی منتشر می‌کند، بر اساس این شاخص، ایران در بین کشورهای جهان، نه در دسته کشورهای پیشتاز و نه در دسته کشورهای ضعیف قرار دارد، بلکه توانسته در دسته‌بندی متوسط در سطح جهانی قرار گیرد. 
فقیهی در ادامه بیان کرد: با توجه به بررسی شاخص‌های   GCI و  همچنین وضعیت شاخص های فعلی کشور، بیشترین تمرکز به‌منظور دستیابی به بهبود وضعیت امنیت سایبری، می‌بایست در عرصه استانداردسازی صورت گیرد، به‌بیان‌دیگر استانداردسازی در دو بخش سازمانی و تخصصی باید تقویت شود، علاوه بر آن می‌بایست با برگزاری دوره‌های آموزشی چه در سطح تخصصی و چه در سطح عمومی به بالا بردن سطح آگاهی افراد کمک کنیم. 
دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات فضای مجازی معاونت علمی؛ بابیان اینکه بر اساس شاخص GCI بیشترین ضعف کشور در دو حوزه استانداردسازی و آموزش است گفت: ازآنجاکه ما در فقدان یک استراتژی موفق در عرصه امنیت سایبری به سر می‌بریم، لذا یکی از اولویت‌های اساسی این عرصه تدوین استراتژی امنیت سایبری است. به همین منظور در فضای امنیت فناوری اطلاعات و همچنین آموزش، نیازمند به یک سری پیشنهادات و استراتژی‌ها نوین هستیم، همچنین همکاری‌های بین‌المللی و آگاه‌سازی کاربران،  از الویت های بعدی در این مسیر است، که می‌بایست موردتوجه قرار گیرد. 
بر اساس این گزارش؛ از مهم‌ترین محورهای این کارگاه  می‌توان به جهت‌گیری  ICT  و نیاز به استفاده امن و مطمئن از آن، رایانش ابری، اینترنت اشیا، بلاک چین، استانداردهای امنیت اطلاعات، CIP، اندازه‌گیری تأثیر زیرساخت اطلاعاتی بحرانی چشم‌انداز تهدیدهای جاری اشاره کرد. 
این کارگاه بر اساس  تفاهم‌نامه امضاشده بین وزیر ارتباطات ایران و هند و در چهارچوب همکاری‌های ایران و هند در این حوزه برگزار شد و تا 26 اردیبهشت‌ماه با همکاری  ITU  و مرکز آموزش پیشرفته مخابراتی هند ( ALTTC ) در هتل فردوسی تهران برپا خواهد بود.  
منبع : معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار