تاریخ انتشار: ۱۱:۳۶ - ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
بانک مرکزی امروز با انتشار دستورالعملی در وب‌سایت خود، استفاده از هر نوع ارز دیجیتال (Cryptocurrency) از جمله بیت کوین در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد. ظاهرا این مساله در جلسه‌ی سی‌ام شورای عالی مبارزه با پولشویی در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶ اعلام شده است
به گزارش آی تابناک : بانک مرکزی امروز با انتشار دستورالعملی در وب‌سایت خود، استفاده از هر نوع ارز دیجیتال (Cryptocurrency) از جمله بیت کوین در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد. ظاهرا این مساله در جلسه‌ی سی‌ام شورای عالی مبارزه با پولشویی در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶ اعلام شده است. البته خاطرنشان می‌کنیم که پیش‌تر نیز، خبری مبنی بر به‌رسمیت شناخته‌نشدن ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی منتشر شده بود. مجموعه مقالات بیت‌کوین قسمت اول: بیت کوین زیر ذره بین؛ پول رمزنگاری شده چرا و چگونه متولد شد؟ قسمت دوم: بیت کوین زیر ذره بین؛ بررسی ساختار فنی و امنیت بیت کوین قسمت سوم: نقاب ساتوشی ناکاموتو بر چهره چه کسی است؟ قسمت چهارم: بلاک‌چین و کاربرد آن در حوزه‌های مختلف

بانک مرکزی معتقد است که ارزهای دیجیتال می‌توانند به‌عنوان ابزاری برای پولشویی، تامین مالی تروریسم و به‌طور کلی، جابه‌جایی منابع پولی مجرمان، مورد استفاده قرار گیرند؛ از این رو حوزه‌ی نظارت بانک مرکزی برای پیش‌گیری از وقوع چنین جرائمی به‌کمک ارزهای دیجیتال، موضوع ممنوعیت به‌کارگیری پول دیجیتال را به بانک‌ها ابلاغ کرده است.

با توجه به اهمیت این موضوع، بانک مرکزی به تمام شعب و واحد‌های تابعه‌ی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و صرافی‌ها توصیه می‌کند که باید از انجام هر گونه خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا انجام هرگونه اقدامی که به تسهیل یا ترویج ارزهای یادشده می‌انجامد، به‌صورت جدی پرهیز کنند. در بیانیه‌ی بانک مرکزی آمده است که با متخلفین، برابر قوانین و مقررات مربوط، برخورد خواهد شد.

موضوع ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال در حالی اعلام شده است که اواخر سال گذشته، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان، با انتشار توییتی در صفحه‌ی توییتر خود، از انجام برنامه‌ریزی‌ها برای توسعه‌ی نخستین ارز دیجیتال کشور توسط پست بانک خبر داده بود. بیشتر بخوانید: خرید و فروش ارز مجازی توسط بانک مرکزی ممنوع اعلام شد بلاک چین، فناوری انقلابی آینده هش‌گرف؛ سیستمی با مزایای بلاک‌ چین و بدون محدودیت‌های آن استخراج بیت کوین، عامل هجوم معدن کاوان به سمت کارت‌های گرافیک فاکسکان اولین گوشی هوشمند بلاک چین را تولید می‌کند.
منبع : آی سی تی نیوز 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار