کد خبر: ۱۵۸۴۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۰ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
فعالیت شرکت‌های واردکننده، تنها در صورت عقد قرارداد ارائه خدمات پس از فروش یا نمایندگی رسمی بر اساس ضوابط تعیین‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان‌پذیر است.
به گزارش آی تابناک : هفته گذشته مصوبه دیگری از سوی هیئت دولت در مورد واردات خودرو منتشر شد. این مصوبه مربوط به حذف گری مارکت‌ها یا شرکت‌های غیر رسمی از بازار خودرو است. در دی‌ماه سال جاری همزمان با ابلاغ دستورالعمل واردات خودرو از سوی هیئت دولت، فعالیت این شرکت‌ها در صورت عقد قرارداد ارائه خدمات پس از فروش وارد‌کننده یا نمایندگی رسمی براساس ضوابط تعیین‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان‌پذیر شد.

با گذشت دو ماه از ابلاغ دستورالعمل واردات خودرو، با ابلاغ اصلاحیه‌ای تبصره‌ یک ماده ۱۳ حذف شده است. اما هیئت دولت جدا از حذف تبصره یک ماده ۱۳ در جلسه ۲۰ اسفندماه خود، در قالب اصلاحیه «آیین‌نامه ضوابط فنی واردات خودرو» مواردی را نیز به ماده ۱۳ اضافه کرده است.در ماده ۱۳ آمده است که واردات خودرو سواری با توجه به ماده (۴) قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان مصوب ۱۳۸۸، منوط به داشتن نمایندگی رسمی و همچنین زیرساخت‌های لازم و کافی برای ارائه خدمات پس از فروش و اخذ تأییدیه‌های لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت است. بر این اساس، هیئت وزیران عبارت «و تعمیرگاه مجاز، تأمین قطعات یدکی و ارائه سرویس و خدمات پس از فروش» را پیش از عبارت «و همچنین» الحاق کرده است. به این ترتیب هیئت دولت در ماده ۱۳ به شفاف‌سازی عبارت «زیرساخت‌های لازم و کافی» پرداخته است. اما در تبصره یک ماده ۱۳ دستورالعمل واردات خودرو که در ۹ دی‌ماه امسال و پس از توقف ۷ ماهه سایت ثبت سفارش از سوی هیئت دولت ابلاغ شد، آمده است که واردات خودرو از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی غیر از نمایندگی رسمی در صورت عقدقرارداد ارائه خدمات پس از فروش وارد‌کننده یا نمایندگی رسمی بر اساس ضوابط تعیین‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان‌پذیر است. تبصره یک ماده ۱۳ در شرایطی در مصوبه هیئت دولت گنجانده شده بود که پیش از این نیز شرکت‌های گری مارکت امکان واردات خودرو نداشتند؛ حال آنکه برخی از شرکت‌های نماینده با اخذ وجهی از غیر رسمی‌ها نسبت به ثبت سفارش خودروهای مورد تقاضای این شرکت‌ها اقدام می‌کردند. به این ترتیب در اصلاحیه آیین‌نامه ضوابط فنی واردات خودرو، هیئت دولت تبصره یک را اصلاح و تأکید کرده است که فقط نمایندگی‌های رسمی امکان واردات خودرو خواهند داشت. اینکه دولت در ابتدا فعالیت شرکت‌های غیر رسمی را در بازار به رسمیت می‌شناسد و بعد از گذشت حدود دو ماه شرکت‌های یادشده را از بازار حذف می‌کند، سؤالات بی‌شماری در این زمینه به‌ وجود می‌آورد.

منبع : عصر خودرو 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار