کد خبر: ۱۳۹۷۲
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۴ - ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 05
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان دیدار و گفتگو کرد و سلام رئیس جمهوری ایران را به وی رساند.
به گزارش آی تابناک : محمدجواد آذری جهرمی که برای حضور در نمایشگاه «باکوتل» و اجلاس وزرای ارتباطات عضو اکو به جمهوری آذربایجان سفر کرده است با رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد.

وی در این دیدار با ابراز خرسندی از همکاری دو کشور در تمامی حوزه ها به ویژه در بخش ICT و نیز با ابلاغ سلام رئیس جمهوری ایران به وی، افزود: دکتر روحانی از ارسال پیام تسلیت برای زلزله زدگان و ابراز همدردی با آنان تشکر کرده و آن را نشانه روابط نزدیک دو کشور برشمرد.

آذری جهرمی با اشاره به محورهای مختلف همکاری در زمینه های سیاسی، اقتصادی و کشاورزی، اظهار کرد: اراده خوبی برای تقویت روابط از سوی دو طرف وجود دارد و در روزهای ۲۶ و ۲۷ دسامبر جاری، کمیسیون مشترک دو کشور تشکیل می شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: در مورد موضوعات مشترک و سد «خدا آفرین» هماهنگ کردیم و جلسه فنی بین دو وزارتخانه مرتبط در دست اقدام است. همچنین پروژه دارویی «کاسپین» هم در حال پیگیری است.

وی با تاکید بر اینکه ارتباطات و فناوری اطلاعات موجب یک انقلاب در دنیا شده است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر بحث روز دنیا اقتصاد دیجیتال است و ایران برنامه کلانی برای این موضوع در دست اقدام دارد؛ مخابرات قدیمی در حال فراموشی است و شرکتهای فناوری اطلاعات در حال رشد هستند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه دنبال همکاری مشترک با شرکتهای ICT آذربایجان هستیم، گفت: به منظور توسعه اقتصاد دیجیتال، زمینه همکاری در محورهای کشاورزی، سلامتی و توریسم وجود دارد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید از آمادگی ایران در زمینه همکاری در پروژه ترانزیت دیتا خبر داد و گفت: ترانزیت جنوب به شمال از طریق پروژه «ایپگ» ایران شروع شده است و علاقمند به همکاری با آذربایجان در این زمینه هستیم؛ درهمین حال در زمینه همکاریهای امنیت سایبری که در گذشته تفاهم نامه نیز داشته‌ایم، مایل به توسعه همکاری‌ها هستیم.

دعوت از دکتر روحانی برای سفر به آذربایجان

الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام به رئیس جمهوری ایران به دو بار سفر خود به ایران اشاره کرد و گفت: دو کشور می‌توانند در زمینه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی با یکدیگر تفاهم نامه همکاری داشته باشند. در سفری که به ایران داشتم از دکتر روحانی برای سفر به آذربایجان دعوت کردم و خوشحالم که ایشان را ملاقات خواهم کرد.

وی افزود: تفاهم نامه های مبادله پیشرفت خوبی داشته است و راه آهن آستارا تا روسیه را نیز بازسازی کرده و مسیر فعلی را پرظرفیت می کنیم.

رئیس جمهوری آذربایجان ابراز امیدواری کرد که مسیر راه آهن رشت و آستارا از سوی دوطرف تکمیل شود و به این ترتیب و ارتباط روسیه، ایران و هندوستان از طریق راه آهن برقرار شود.

وی با اشاره به همکاریهای دو کشور در زمینه امنیت، گفت: علاقه مندم تمام تفاهم نامه‌های زیرساختی برقرار شود.

علی اف با بیان اینکه سرمایه گذاریهای خوب صورت گرفته در زمینه حمل و نقل نیز افزود: در مورد درمان و به ویژه دارو سازی گام های خوبی برداشته شده است؛ همچنین در زمینه خودرو اقدامات خوبی صورت گرفته است.


منبع : مهر 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
فیلم
جدیدترین اخبار